AB ve ABD, Filistin'e Uygulanan Ambargoları Kaldırıyor

AB ve ABD, Filistin'e Uygulanan Ambargoları Kaldırıyor

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Yeni Filistin Hükümeti ile İlişkileri Normalleştirme ve Filistin'e Uygulanan Ambargoları Kaldırma Kararı Aldığını Açıkladı.

AB ve ABD, Filistin'e Uygulanan Ambargoları Kaldırıyor

Avrupa Birliği (AB) ve ABD, yeni Filistin Hükümeti ile ilişkileri normalleştirme ve Filistin'e uygulanan ambargoları kaldırma kararı aldığını açıkladı.

AB'den yapılan açıklamada, Filistin'de yeni kurulan hükümet ile ilişkilerin hızla normalleştirileceği, kabine oluşturulması için fon sağlanacağı ve Gazze'ye yapılan ve uzun zaman önce kesilen yardımların yeniden gönderileceği ifade edildi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da Filistin'e 15 aydır uygulanan ambargoların kaldırılacağını ve direkt yardımların başlatılacağını duyurdu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yeni oluşturulacak Filistin Hükümeti'nde Hamas üyelerinin yer

almayacağını açıklamasının ardından Rice, "Filistin Hükümeti'ne uygulanan ekonomik kısıtlamaları kaldırmayı düşünüyoruz. Bu sayede Amerikan halkı ve finansal kuruluşlarının Filistin Hükümeti ile normal ekonomik ve ticari ilişkileri yeniden başlayacaktır" dedi.

AB ve ABD yaklaşık 15 ay önce Hamas'ın seçimle iktidara gelmesinin ardından, İsrail'i tanımadığı ve silah bırakmayı kabul etmediği için Filistin'e yapılan yardımları kesmişti. Geçtiğimiz hafta Hamas ve El Fetih militanları arasında yeniden başlayan çatışmaların ardından Abbas ulusal birlik hükümetini feshedip, Hamas üyelerinin bulunmadığı yeni bir hükümet oluşturulacağını açıklamıştı.

(AFP-OYK-OYK-SN-D)

Kaynak: İHA