AB Ülkeleri Türk Çocuklarını Gasp Ediyor

AB Ülkeleri Türk Çocuklarını Gasp Ediyor

Hollanda'nın Başkenti Amsterdam'da Yaşayan Yıldırım Ailesinin 4 Çocuğu Ellerinden Alınarak, Bir Koruyucu Aileye Verildi.

AB Ülkeleri Türk Çocuklarını Gasp Ediyor
12.05.2009 08:44 | Son Güncelleme: 12.05.2009 08:44

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yaşayan Yıldırım ailesinin 4 çocuğu ellerinden alınarak, bir koruyucu aileye verildi. Baba Fatih Yıldırım, Cihan mikrofonuna çocuklarının elinden alınışını duygulu gözlerle anlattı. Fatih Yıldırım, "2003'te kızım Esra Yıldırım'ın okuduğu okulun yetkilileri, eşim Hilal Yıldırım'a kızımız için 'Yardım amaçlı 2 aylığına kampa gönderelim, orada hem iyi bakarız, hem de sen de dinlenirsin' diye bir kağıda imza attırmışlar. İki aylığına yapılan anlaşma 6 yıldır bitmedi, diğer çocuklarımızı da aldılar" dedi.

O dönem kızı Esra'ya, "Merak etme Türkiye'ye döneceğiz" dediğini söyleyen baba Yıldırım, "Kızım da kaldığı grupta bunu öğretmenlerine söylemiş. Okul, durumu Gençlik Merkezi (Bureaujeugdzorg) aracılığı ile Çocuk Esirgeme Kurumu (Kinderbescherming )'e iletmiş. Mahkemeye verildim, polisler yaşları 10 ile 7 arasında değişen diğer 3 çocuğumu evimize gelip zorla aldılar" diye konuştu.

Hollanda polisi, Esra, İbrahim, Ümithan ve Emirhan isimli çocukları anne ve babalarına göstermiyor. Çocukların aile ile bağlantı kurmasına izin verilmiyor. Baba Fatih Yıldırım, her denemesinde Hollandalı yetkililerden, "Siz yeterli değilsiniz ve bakamıyorsunuz" cevabıyla karşılaşmış.

"ÇOCUKLARIM TELEFONDA SÜREKLİ AĞLIYOR"

Anne Hilal Yıldırım ise Hollanda'daki yurt şartlarının kötü olduğunu ve uygun şartların sağlanmadığını söylüyor. Hilal Yıldırım, "Hollanda'da koruyucu aileler dışında bir de yurtlar var. Gençlik dairelerinin denetimindeki bu yurtlar ne yazık ki çocuklarımızın yetişmesinde hiç de iyi bir işleve sahip değil. Çocuklarım telefonda sürekli ağlıyor. 'Bizi alın' diye yalvarıyorlar, vermiyorlar. Lütfen bize yetkililer yardım etsin" diye duygularını dile getirdi.

'Türkiye'ye gideceğiz' diye diğer 3 çocuğunun da ellerinden alındığını söyleyen Hilal Yıldırım, "Tam anlamadığım bir kağıdı imzalamam yüzünden bunlar başımıza geldi. Perişanız. Büyükelçimiz ve Türk sivil toplum yöneticileri bize yardım etsinler" şeklinde konuştu.

Hilal ailesi çocuklarına yeniden kavuşmak için avukat tutsa da, mahkeme sürecinin sürekli uzaması nedeniyle net bir sonuç alamamış.

Bureaujeugdzorg (Gençlik Bakım Merkezi) ve Pleizorg (Koruyucu Aile Merkezi), son zamanlarda çocuklarına bakamayan Türk ve Fas kökenli ailelerin arttığını belirterek kendilerini savundu. Bu iki merkezdeki yetkililer, Yıldırım ailesi hakkındaki konunun yargı aşamasında olduğu için şu an bununla ilgili bir cevap veremeyeceklerini söylediler.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title