AB Ülkeleri İçinde Elektrik Enerjisini En Çok İsveç Tüketiyor

AB Ülkeleri İçinde Elektrik Enerjisini En Çok İsveç Tüketiyor

İsveç'te Yapılan Bir Araştırma, Avrupa Birliği (AB) Ülkeleri Arasında En Fazla Elektrik Enerjisi Tüketen Ülkenin İsveç, En Az Tüketen Ülkenin İse Portekiz Olduğunu Ortaya Çıkardı.

AB Ülkeleri İçinde Elektrik Enerjisini En Çok İsveç Tüketiyor

İsveç'te yapılan bir araştırma, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en fazla elektrik enerjisi tüketen ülkenin İsveç, en az tüketen ülkenin ise Portekiz olduğunu ortaya çıkardı.

İsveç'te yapılan bir araştırmada, AB içinde en çok İskandinav ülkelerinin enerji tükettiği belirtildi. Enerji tüketiminde ilk sırayı 15 bin 900 kilowatt saat ile İsveç alırken, AB ülkeleri arasında en az enerji tüketiminde bulunan ülke 3 bin 550 kilowatt saat ile Portekiz oldu. Güneş enerjisinden faydalanan Yunanistan'ın ise, kişi başına 4 bin 500 kilowatt ile en az enerji tüketen ikinci ülke olduğu belirtildi. AB'nin lokomotifi olan Almanya'da ise tüketimin 6 bin kilowatt saat olduğu ifade edildi.

Araştırmada, enerji tüketimindeki değişik miktarların, ülkelerin nüfus, ekonomik yapı ve alternatif enerjilerden faydalanma imkanlarına göre değiştiği kaydedildi.

(MA-OYK-OYK-OK-D)