'AB Sürecinde Yavaşlama Olduğuna Katılıyoruz'

'AB Sürecinde Yavaşlama Olduğuna Katılıyoruz'

Başbakan Erdoğan, AB Komisyonu'nun yayınladığı İlerleme Raporu'na ilişkin, 'Şüphesiz bizim katılamadığımız noktalar oldu. Genel anlamla bir yavaşlama olduğu tespiti vardır. Buna katılıyoruz' dedi.

'AB Sürecinde Yavaşlama Olduğuna Katılıyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun yayınladığı İlerleme Raporu'na ilişkin değerlendirmesinde, "Şüphesiz bizim katılamadığımız noktalar oldu. Genel anlamla bir yavaşlama olduğu tespiti vardır. Buna katılıyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Roma'da İtalyan meslektaşı Romano Prodi ile görüştü. İki başbakan görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, konuşmasında, AB Komisyonu'nun Türkiye'ye ilişkin ilerleme raporunu değerlendirdi.

Komisyon raporundaki bazı noktalara katılmadıklarını söyleyen Erdoğan, bununla birlikte, "Genel anlamla bir yavaşlama olduğu tespiti vardır. Buna katılıyoruz, çünkü Türkiye bir seçimden geçti. Seçimlerden geçti. Bir taraftan milletvekili seçimleri, bir taraftan cumhurbaşkanlığı seçimi. Bu süreç çalışmalarımızı olumsuz etkiledi. Şimdi meclisimiz yeni çalışma dönemine başladı. Ve artık bu süreç hızlanarak devam edecektir. Bu konuya inanmış bir iktidar vardır. Ne gibi adımlar atılması gerekiyorsa bu adımları atmaya kararlı bir hükümet var. Ve bunda herhangi bir sıkıntımız yok. Cumhurbaşkanı ile meclis başkanı ile hükümeti ile el ele dayanışma içinde kararlı olan bir hükümet iş başındadır" şeklinde konuştu.

PKK ile mücadelede ABD ile yapılacak istihbarat paylaşımına da değinen Erdoğan, "Burada en önemlisi istihbarat paylaşımıdır. Bu istihbarat paylaşımını zenginleştirerek, bu adımı atarak biz sınır ötesindeki terör kamplarını dağıtma gayreti içinde olacağız. Hedefimiz, hesabımız bu. Bu konuda kararlı bir adım atmak durumundayız. Bu kararımızı yerine getireceğiz. Zira Türkiye'nin 81 vilayetinin tamamında halkımızın bu noktada beklentisi var. Artık Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın bu noktada bir kararlılığını görüyoruz. Hükümet, bu duygulara tercüman olmazsa biz de görevimizi yapmamış oluruz" dedi.