'AB sürecinde yavaşlama olduğuna katılıyoruz'

'AB sürecinde yavaşlama olduğuna katılıyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun yıllık olarak yayınladığı İlerleme Raporu'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'AB sürecinde yavaşlama olduğuna katılıyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun yıllık olarak yayınladığı İlerleme Raporu'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, "Şüphesiz bizim katılamadığımız noktalar oldu. Genel anlamla bir yavaşlama olduğu tespiti vardır. Buna katılıyoruz." dedi.

Başbakan Erdoğan, Roma'da İtalyan meslektaşı Romano Prodi ile görüştü. İki Başbakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, konuşmasında, AB Komisyonu'nun Türkiye'ye ilişkin İlerleme Raporu'nu değerlendirdi.

Komisyonun raporundaki bazı noktalara katılmadıklarını dile getiren Erdoğan, "Bununla birlikte genel anlamla bir yavaşlama olduğu tespiti vardır. Buna katılıyoruz; çünkü Türkiye bir seçimden geçti, seçimlerden geçti; bir taraftan milletvekili seçimleri bir taraftan cumhurbaşkanlığı seçimi. Bu süreç çalışmalarımızı olumsuz etkiledi. Şimdi Meclisimiz yeni çalışma dönemine başladı. Ve artık bu süreç hızlanarak devam edecektir. Bu konuya inanmış bir iktidar vardır. Ne gibi adımlar atılması gerekiyorsa bu adımları atmaya kararlı bir hükümet var ve bunda herhangi bir sıkıntımız yok. Cumhurbaşkanı ile Meclis Başkanı ile Hükümeti ile el ele dayanışma içinde kararlı olan bir hükümet iş başındadır." şeklinde konuştu.

"İSTİHBARAT PAYLAŞIMI İLE TERÖR KAMPLARINI DAĞITMA GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIZ"

PKK ile mücadelede ABD ile yapılacak istihbarat paylaşımına değinen Başbakan Erdoğan, "Burada en önemlisi istihbarat paylaşımıdır. Bu istihbarat paylaşımını zenginleştirerek bu adımı atarak biz sınır ötesindeki terör kamplarını dağıtma gayreti içinde olacağız. Hedefimiz, hesabımız bu. Bu konuda kararlı bir adım atmak durumundayız. Bu kararımızı yerine getireceğiz. Zira, Türkiye'nin 81 vilayetinin tamamında halkımızın bu noktada beklentisi var. Artık Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşayan bütün vatandaşlarımızın bu noktada bir kararlılığını görüyoruz. Hükümet bu duygulara tercüman olmazsa biz de görevimizi yapmamış oluruz." dedi.

ERDOĞAN'DAN BATI BASININA PKK SİTEMİ

Başbakan Erdoğan, basın toplantısında Batı medyasına sitem etti. Başbakan Erdoğan, "Batı basını kendini çek etmeli." dedi. Erdoğan, "Batılı yazılı ve görsel basında teröristlere yakıştırılan şey şu; asiler, direnişçiler, militanlar, gerillalar gibi bu tür ifadelerle tanımlıyorlar. Yani 'terörist' demiyorlar. Fakat burada bir şey söylemem lazım. El Kaide'nin olunca terörist oluyor; ama bunlarda olunca terörist olmuyor. O asi oluyor, direnişçi oluyor. Batı basını kendisini çek etmelidir." şeklinde konuştu.

"BUSH İLE GÖRÜŞMEMİZDE TEMEL İLKE; PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapma ihtimali ile ilgili bir soruya Başbakan Erdoğan, şöyle cevap verdi: "Siyasilere düşen görev; terörle mücadelede zamanı, nerede olacağını, kimlerle olacağını, nasıl olacağını söylemek değildir. Bize düşen ancak genel bir çerçeve çizmektir; ama burada bizim Bush ile yaptığımız görüşmede temel ilke şu oldu; PKK bir terör örgütüdür. Bunu daha önce Amerika söylemişti, yine söyledi. Ancak altını şöyle doldurdu; PKK terör örgütü Türkiye'nin düşmanıdır; Irak'ın düşmanıdır; Amerika'nın düşmanıdır. Peki düşman kimdir veya düşman nedir? Yok edilmesi gereken bir unsurdur. Bu ise, yok edilmesine yönelik olarak ortak bir mücadele vereceğimiz unsurudur. Burada öncelikli halledilmesi gereken nedir? İstihbarat teminidir. Bu istihbarat paylaşımının zamanında yapılması en önemli dayanışmadır. Sonra siz bunu hangi unsurlarla yapacaksanız yaparsınız. Tabii şimdi benim bunu kalkıp söylemem, anlatmam sadece düşmana malzeme olur. Ben size bu malzemeyi veremem." dedi.

PRODİ: "İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GÖRÜŞME TRAFİĞİ ARTACAK"

İtalya Başbakanı Prodi ise, Türkiye ile İtalya arasındaki görüşme trafiğinin artacağını söyledi. Prodi, Türkiye ile İtalya'nın üst düzeyde yıllık olarak görüşeceğini belirtti. Bir yıl İtalya, 1 yıl Türkiye'de olmak üzere üst düzey görüşmeler olacağını belirten Prodi, "İlişkiler düzenli hale gelecek." dedi.

PKK konusunda Türkiye'ye yakın olduklarını belirten Prodi, şehitler konusunda üzüntülü olduklarını vurguladı. Prodi, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini de desteklediklerini yineleyerek görüşmede reform sürecinin hızlanması için teşvik ettiğini kaydetti.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, basın toplantısını, İtalyanca "teşekkür ederim" demek olan "grazie" diyerek bitirdi.

Kaynak: CHA