AB Savunma Bakanları Toplantısı

AB Savunma Bakanları Toplantısı

Brüksel'de Bir Araya Gelen Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları, AB'nin Savunma Gereksinimlerini Ele Alan Bir Toplantı Gerçekleştirdi.

AB Savunma Bakanları Toplantısı

Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları, AB'nin savunma gereksinimlerini ele alan bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda taktik, istihbarat toplama, stratejik ortaklık ve ulaşım, Kosova'nın nihai statüsü ve Bosna Hersek gibi konular ele alındı. Toplantıya Türkiye'yi temsilen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katılım sağladı. Portekiz Savunma Bakanı Nuno Severino Teixeira, Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Savunma Bakanları arasında gerçekleştirilen toplantıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kosova'nın nihai statüsü ve Bosna Hersek konularında AB'nin benimsediği yaklaşımları vurgulayan

Teixeira, "Kosova'nın nihai statüsü ne olursa olsun, AB'nin Kosova üzerindeki stratejik rolü değişmeyecektir. Bosna Hersek ile ilgili gelişmelerin de dikkatle izlenmesi ve doğru olan siyasi adımın atılması gerekmektedir. Ayrıca Bosna Hersek bölgesinde güvenlik sorunu olmadığının altını çizmek isterim" dedi.

Türkiye'yi temsilen toplantıda yer alan Savunma Bakanı Vecdi Gönül, toplantı salonunda Portekizli mevkidaşı Teixeira ile kısa bir süre sohbet etti.

(SA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA