AB-rusya Zirvesi Başladı

AB-rusya Zirvesi Başladı

Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Arasında Yeni Bir Stratejik Ortaklık Oluşturulması Yolundaki Görüşmeleri İçeren AB-rusya Zirvesi Bugün Başladı.

AB-rusya Zirvesi Başladı

Avrupa Birliği (AB) ve Rusya arasında yeni bir stratejik ortaklık oluşturulması yolundaki görüşmeleri içeren AB-Rusya Zirvesi bugün başladı.

Rusya-AB Zirvesi, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Slovanya'nın Başbakanı Janez Jansa ve AB Dış Politika Şefi Javier Solana'dan oluşan AB liderlerine verdiği akşam yemeği ile başladı. Rusya'nın petrol kenti olarak bilinen Khanty-Mansiysk kentinde 2 gün sürecek zirvede, ticari anlaşmalar ve enerji darboğazları dahil olmak üzere bir dizi konu ele alınacak.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülkesinin Avrupa'nın bir parçası olduğunu teyit eden bir anlaşmaya varmayı umduklarını ifade ederken, Avrupalı yetkililer ise görüşmelerde Rusya'nın enerji kaynaklarını siyasi bir silah olarak kullanması konusunu ve demokratik adımlarda geri adım atılıp atılmayacağı gibi konuların ele alınacağını söylüyor.

(MS-DD-DD-OK-D)