'AB, PKK'ya Artık Çok Daha Ciddi Bakıyor'

'AB, PKK'ya Artık Çok Daha Ciddi Bakıyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa Direktörü Douglas Silliman, 'AB'nin PKK Terör Örgütüne Artık Çok Daha Ciddi Baktığını Gözlemlediğini' Söyledi.

'AB, PKK'ya Artık Çok Daha Ciddi Bakıyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa Direktörü Douglas Silliman, ''AB'nin PKK terör örgütüne artık çok daha ciddi baktığını gözlemlediğini'' söyledi.

Brüksel'de AB Troykasıyla temaslarda bulunan Silliman, Türk ve Yunan gazetecilerle bir araya geldi.

Silliman; AB Komisyonu, dönem başkanı Almanya ve gelecek dönem başkanı Portekiz yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin katılım süreciyle ilgili konuları ve PKK terör örgütüyle mücadeleyi ele aldıklarını aktardi. Douglas Silliman, ABD'nin, demokratik ve laik Türkiye'nin herkesin çıkarına olacak AB üyeliğini kolaylaştırmaya çalıştığını belirtti.

Silliman, AB'nin yetkisindeki konulara müdahale etmediklerini de vurguladı.

PKK terör örgütünün Avrupa'nın birçok ülkesinde faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çeken Silliman, ''AB'nin hangi kurumlarıyla PKK'yla mücadeleyi nasıl yürütebileceği onların kararıdır'' diyerek ayrıntılı önerilerde bulunmadıklarına işaret etti.

Sözde Ermeni soykırımıyla ilgili Amerikan Kongresindeki tasarının kabul edilmemesi için Dışişleri ve Savunma bakanlarının Temsilciler Meclisi liderlerine ortak mektup yazdığını ve Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried'in komite toplantılarında yönetimin bu yöndeki görüşlerini aktardığını hatırlatan Silliman, ''tasarının geçmemesi için ABD Başkanı George Bush'un da mektup yazmasının kendisini şaşırtmayacağını'' dile getirdi.