AB'nin Yeni Dönem Başkanı Portekiz

AB'nin Yeni Dönem Başkanı Portekiz

Almanya'dan AB Dönem Başkanlığı Görevini Devralan Portekiz, Porto Kentinde Bugün Verilen Konserle Resmen Göreve Başladı.

AB'nin Yeni Dönem Başkanı Portekiz

Almanya'dan AB dönem başkanlığı görevini devralan Portekiz, Porto kentinde bugün verilen konserle resmen göreve başladı.

1986 yılında AB üyesi olan ve 3. kez dönem başkanlığı görevini yürütecek olan Portekiz, Porto Müzikevi'nde Başkent Orkestrası'nın verdiği konserle görevine resmen başlarken, orkestra, Ludwig Van Beethoven'ın 7. senfosini çaldı.

Portekiz'in en ünlü sopranosu Elisabete Matos'un da sahne aldığı konseri, Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Portekiz Başbakanı Jose Socrates, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso başta olmak üzere Portekiz hükümetinden ve AB Komisyonu'ndan en üst düzeyde temsilciler izledi.

Bu arada AB'nin öğrenci değiş-tokuş programı Erasmus'a bağlı 27 AB ülkesinden birer öğrenciyle bu sabah ''Avrupan, geleceğin'' adlı bir seminerde biraraya gelen başbakan Socrates, ''Önceliklerin önceliği yeni ABanlaşması olacak'' diyerek, dönem başkanlığında yeni AB anlaşması sorununu çözüme kavuşturmakta ısrarlı olacaklarını kaydetti. Socrates, ''Anlaşma, Avrupa'ya güvenin bir işareti olacak'' dedi.

Portekiz, AB dönem başkanlığıyla ilgili ilk toplantısını, başbakan Socrates ve AB Komisyonu Başkanı Barroso'nun başkanlıklarında, Portekizli bakanları ve AB Komisyonu üyelerinin katılımıyla yarın Porto kentinde yapacak.

Bu toplantının ardından Socrates ve Barroso, dönem başkanlığı sırasında Portekiz'in AB ile Afrika'nın yakınlaşması için çalışacağını göstermek amacıyla Afrika Birliği Zirvesi'nin kapanışına katılmaya, Gana'yagidecekler.

Kaynak: AA