AB'nin Filistinli Polislere Yardımları Devam Ediyor

AB'nin Filistinli Polislere Yardımları Devam Ediyor

Avrupa Birliği (AB), Filistin Polisi'ne Eğitim ve Mali Yardım Konularında Desteğini Sürdürüyor.

AB'nin Filistinli Polislere Yardımları Devam Ediyor

Avrupa Birliği (AB), Filistin Polisi'ne eğitim ve mali yardım konularında desteğini sürdürüyor.

AB, Filistin'de daha etkili bir polis kuvveti oluşturulması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu aşamada Ramallah'ta Polis Eğitim Merkezi (EUPOL COPPS) kuran AB, oluşturulan fonlar ile üye ülkelerin desteklerini buraya aktarıyor. İsveç, Avusturya, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve diğer üye ülkelerin uzman polislerinden oluşan 30 kişilik bir eğitimci kadrosu, Eriha'daki merkezde polis adaylarına çeşitli eğitimler veriyor. Filistinli Polis Yüzbaşı Bashir Attaic, bu yardımların sadece trafik polislerine değil, bütün

polislere yapılmasını isterken, "Yardımlarından dolayı AB'ye teşekkür ederiz. Bizlere polis araçları ve üniforma yardımı yaptılar, ama bunlar gerçekten yeterli değil. AB'den sadece trafik polislerine değil, bütün polislere yardım etmesini talep ediyorum" dedi. Filistin'deki AB Polis Misyonu Başkanı Colin Smith ise, "Özellikle Irak'ta olmak üzere, Ortadoğu'daki iç sorunlar, polis güçlerinin başarısızlığı değildir. Sadece polislerin bazı yardımlara ihtiyacı var" diye konuştu. Eriha'daki merkezde uzman

danışman olarak görev yapan Rudolphe Mauget, "Buradaki eğitimlerin amacı, teknikleri standardize etmektir. Ana eğitim programımızın içeriği ise, Batı Şeria'daki asayiş polislerini düzene sokmaktır" dedi.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana da, Eriha'daki Polis Eğitim Merkezi'nin çalışmalarını yerinde teftiş ettikten sonra yaptığı açıklamada, "AB, Filistin'in yeniden imarı için önemli çabalar sarf ediliyor. Polisleri, yargısı ve güvenliği olmayan ülkeler ayakta kalamaz. Bütün birimlerin üst seviyelere gelmesi için zamana ihtiyacımız var" diye konuştu.

AB'nin hapishaneler için yaptığı yardımların etkilerini görmek üzere, Filistin'deki cezaevlerinde incelemelerde bulunan Martha Constantino, "İlerleme aşamasında, nerede olduğumu iyi anlamamız lazım. Elbette onların isteklerini dinlemek ve sorunlarını çözmemiz lazım. Ancak bunun için AB'den daha fazla yardım gerekiyor" ifadelerini kullandı.

(İHA-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA