AB'nin 50. Yaş Kutlamaları

AB'nin 50. Yaş Kutlamaları

AB Dönem Başkanı Almanya'nın Ev Sahipliğinde Düzenlenen Kutlamalar Çerçevesinde AB Ülkeleri Hükümet ve Devlet Başkanları Alman Tarih Müzesi'nde Resmi Kutlama Törenine Katıldı.

AB'nin 50. Yaş Kutlamaları

AB dönem başkanı Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen kutlamalar çerçevesinde AB ülkeleri hükümet ve devlet başkanları Alman Tarih Müzesi'nde resmi kutlama törenine katıldı.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Roma Anlaşması'nın 50. yıldönümü nedeniyle sunulan Berlin Deklarasyonu'yla Fransa ve Hollanda tarafından reddedilen anayasa yerine 2009'a kadar yeni bir anayasa hazırlanacağını duyurdu. Roma Anlaşması'nın 50. yıldönümü nedeniyle sunulan Berlin Deklarasyonu, Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Poettering tarafından imzalandı.

Merkel, deklarasyonun sunulması münasebetiyle yaptığı konuşmada barış, özgürlük, demokrasi ve hukukun egemenliğine değinerek, "Tüm bunlar güçlendirilmeli, tekrar ve tekrar savunulmalı. Durgunluk gerileme demektir" dedi.

Avrupa'nın geçmişteki başarıları ve gelecekte yapılması planlanan yeni girişimlere değinilen iki sayfalık deklarasyonda şöyle denildi: "Üye devletler, 2009'daki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde AB'yi yenilenmiş ortak bir temele yerleştirme amacı konusunda birleşti."

Deklarasyonda, Avrupa'da barış ve istikrar, terörizm, ırkçılık ve küresel ısınmayla mücadele gibi konulara değinildi. Fransa ve Hollanda tarafından reddedilen anayasa taslağından ise deklarasyonda bahsedilmedi.

(İHA-CY-CY-HO-D)

Kaynak: İHA