AB-latin Amerika Zirvesi

AB-latin Amerika Zirvesi

Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika Ülkelerinin Liderleri, Peru'nun Başkenti Lima'da Düzenlenen AB-latin Amerika Zirvesi'nde İklim Değişikliği ve Fakirlikle Mücadele Konularını Görüşmek Üzere Bir Araya Geldi.

AB-latin Amerika Zirvesi

Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika ülkelerinin liderleri, Peru'nun başkenti Lima'da düzenlenen AB-Latin Amerika Zirvesi'nde iklim değişikliği ve fakirlikle mücadele konularını görüşmek üzere bir araya geldi.

10 senedir yapılan ve bu sene 5.'si düzenlenen AB-Latin Amerika Zirvesi'nde iklim değişikliği ile mücadele, Latin Amerika ile Karayipler'in öncelikli meselesi olan yüksek gıda fiyatları ve yoksullukla mücadele konuları ele alınıyor. Gelişmekte olan ülkelerin artan enerji talepleri konusunun da ele alınacağı zirvede AB yetkililerinin, Latin Amerika'nın iklim değişikliğiyle mücadelesi için ayırdığı 7.7 milyon dolarlık EuroClima fonuyla ilgili bir açıklama yapması da bekleniyor.

Zirveye AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero, Fransa Başbakanı Francois Fillon, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner ve Brezilya Devlet Başkanı Inacio Lula da Silva'nın da aralarında bulunduğu 50 devlet başkanı ve başbakan katılıyor.

(İHA-MS-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA