AB, Küresel Isınma Konusunda Uzlaşma Arıyor

AB, Küresel Isınma Konusunda Uzlaşma Arıyor

Avrupa Birliği (AB) Liderleri, Küresel Isınma Konusunda Ortak Politika Belirlemek İçin Brüksel'deki Zirve Toplantısında Biraraya Geldi.

AB, Küresel Isınma Konusunda Uzlaşma Arıyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri, küresel ısınma konusunda ortak politika belirlemek için Brüksel'deki zirve toplantısında biraraya geldi.

İki gün sürecek AB liderleri zirvesine katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gelen AB Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, görüşmelerin çok sert geçmesini beklediğini söyledi. Merkel'in, iklim değişimine neden olan sera gazı emisyon oranının yüzde 20 oranında düşürülmesine çabalayacağı belirtiliyor. AB'ye üye olmayan ABD, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin AB'nin alacağı önlemleri kabul etmesi durumunda, bu oranın yüzde 30'a çıkarılmasının söz konusu olacağı ifade ediliyor. Sera gazı salınımının azaltılması konusunda AB içerisinde ekonomisi zayıf ülkelerin daha az, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi güçlü ekonomilerin daha çok katkıda bulunması öngörülüyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının oranının, 2020 yılına kadar tüm enerji kaynaklarının yüzde 20'sini kapsaması hedefleniyor. Almanya, zirvede bu konunun da karara bağlanmasını umuyor.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA