AB Kosova Misyonu Şefi Kermabon'un Kosova Temasları

AB Kosova Misyonu Şefi Kermabon'un Kosova Temasları

Kısa Adı Eulex Olan Avrupa Birliği Kosova Misyonu Şefi Yves de Kermabon, Başında Bulunacağı Misyonun Asıl Amacının, Kosova Kurumlarının Yetkilerini Ele Geçirmek Değil, Kosova'da Demokratik Gelişmelere Yardımcı Olmak Olduğunu Söyledi.

AB Kosova Misyonu Şefi Kermabon'un Kosova Temasları

Kısa adı EULEX olan Avrupa Birliği Kosova Misyonu Şefi Yves de Kermabon, başında bulunacağı misyonun asıl amacının, Kosova kurumlarının yetkilerini ele geçirmek değil, Kosova'da demokratik gelişmelere yardımcı olmak olduğunu söyledi.


Kosova ziyareti çerçevesinde Priştine'de Başbakan Haşim Taçi ile gerçekleştirdiği görüşmenin açıklama yapan EULEX Şefi Kermabon, "Yetkiler Kosovalı liderlerin elinde olacak. EULEX misyonu ise demokrasinin gelişmesi için uzmansal katkı ve destelerde bulunacak. EULEX misyonunun ana fikri budur" dedi. Kermabon, EULEX'un ayrıca rüşvet, yolsuzluk, organize suçlara karşı mücadeleye de katkı sağlayacağını belirtti. 2004-2005 yıllarında KFOR Komutanı görevini yapan eski General Kermabon, öncü ekiplerin Kosova'ya gelmelerine rağmen EULEX misyonunun henüz kurulma aşamasında olduğunu hatırlatarak, UNMİK'in yerini alacak olan bu misyona Kosova'daki tüm halkların güven duymasının son derece önemli olacağının altını çizdi. Avrupalı diplomat, EULEX misyonunun Kosova geneline yayılacağına da vurgu yaptı.


Kosova Başbakanı Taçi ise, yaptığı açıklamada, EULEX misyonunun, gözetimden çok öğüt verme rolü üstleneceğini beklediklerini belirterek, demokrasinin ileriye taşınması ve Kosova'nın Avrupa-Atlantik oluşumlarıyla bütünleşmesi için mutlaka en büyük engellerden olan rüşvet, yolsuzluk ve organize suçlar gibi olumsuzluklara karşı müşterek mücadele verileceğini vurguladı. Thaçi, Kosova devletinin çok etnikli kurumlarının demokratik işlevliği ile güvenlik, barış ve istikrarın idame edilmesi için gayret göstereceklerini söyledi.


Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile de bir araya gelen AB Kosova Misyonu Şefi Kermabon, yasaların hakimiyetinin sağlanması sorumluluğunun Kosova kurumlarında olacağını, EULEX misyonunun ise bu alanda uzmansal yardım sunacağını belirtti. Yasaların hakimiyetinin her demokratik devlet için önemli olduğunun altını çizen Kermabon, UNMİK'in misyonunun sona ermesi ve EULEX misyonunun başlaması konusunda ayrıntılara girmekten kaçındı. Sejdiu ise, Kosova'nın bağımsız ve egemen bir devlet olarak kendine düşen tüm yükümlülüklerini sonuna kadar yerine getireceğini belirtti.


Yargıç, savcı ve polisten oluşan bin 800 kişilik EULEX misyonunun 120 gün içinde göreve başlaması bekleniyor. Bu süre içinde Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu UNMİK'in tüm yetkilerini Kosova kurumlarına devretmesi öngörülüyor.


(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA