AB-körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Brüksel'de Toplandı

AB-körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Brüksel'de Toplandı

Avrupa Birliği (AB) Temsilcileri ile Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Yetkilileri Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bir Araya Geldi.

AB-körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Brüksel'de Toplandı

Avrupa Birliği (AB) temsilcileri ile Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi yetkilileri Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.

AB ve Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi yetkilileri güvenlik, AB ve Basra Körfezi'ndeki gelişmeler, enerji, serbest ticaret anlaşması, Ortadoğu barış süreci, İran ile ilişkiler, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, terörizm, insan hakları ve kültürlerarası diyalog gibi konuları görüşmek üzere AB'nin Brüksel'deki merkez binasında toplandı. Görüşmeye AB tarafından AB Komisyonu'nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Markos Kyprianou, Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plasnik, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado ile AB yetkilileri katıldı. Toplantıya Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi adına konsey başkanlığını yürüten Katar'ın Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Bin Abdullah El Mahmud, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed El Nahyan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Dr. Nizar Madani, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alawi Bin Abdullah ve Bahreyn'in Belçika Büyükelçisi Dr. Muhammed Abdülgaffar katıldı.

AB ülkelerinin 5. büyük pazarı konumundaki Körfez ülkeleri ithalatlarının üçte birini AB ülkelerinden sağlıyor.

(İHA-MS-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA