AB Konseyi'nde Türkiye Konusunda Kısmi Uzlaşma

AB Konseyi'nde Türkiye Konusunda Kısmi Uzlaşma

AB Genel İşler Konseyi'nde, Dışişleri Bakanları Düzeyinde Türkiye Konusunda Kısmi Bir Uzlaşmaya Varıldığı, AB Komisyonu'nun Önerisi Çerçevesinde Katılım Müzakerelerinde 35 Başlıktan 8'inin Askıya Alınmasının Uygun Bulunduğu Bildiriliyor.

AB Konseyi'nde Türkiye Konusunda Kısmi Uzlaşma

AB Genel İşler Konseyi'nde, dışişleri bakanları düzeyinde Türkiye konusunda kısmi bir uzlaşmaya varıldığı, AB Komisyonu'nun önerisi çerçevesinde katılım müzakerelerinde 35 başlıktan 8'inin askıya alınmasının uygun bulunduğu bildiriliyor.

Ankara Antlaşması'nın ek protokolünü tam olarak uygulamaya sokmadığı gerekçesiyle Ankara'ya karşı yaptırımlar konusunda uzlaşma arayan AB ülkeleri, 8 başlığın askıya alınmasında mutabakat sağlarken, diğer olası yaptırımların biçim ve boyutlarını henüz belirleyemedi.

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın son önerilerini ele alan üye ülkelerden Fransa ve Almanya'nın tavırlarını yumuşattığı ve Ankara Antlaşması'nın ek protokolünü uygulaması konusunda Türkiye'ye ''tarihsiz randevu'' verilmesi seçeneğine yakınlaştıkları belirtilirken, Avusturya, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin somut bir tarih belirlenmesinde ve Ankara'ya yoğun baskıda ısrarcı oldukları ifade ediliyor.

Bazı AB ülkeleri, ''Türkiye'yi fazla kızdırmamak ve Ankara'dan sert tepkiler almamak için'' Kuzey Kıbrıs'a ticari izolasyonların kaldırılmasına ilişkin niyet beyanında bulunulmasını, ''olumlu sinyaller'' verilmesini öneriyor.

AB kaynakları, Türkiye dosyasında genel bir uzlaşmaya varılamadıkça sonuç alındığının varsayılamayacağını, bakanlar arasındaki bazı mutabakat noktalarının da ''suya düşebileceğini'' bildiriyor.

Kaynak: AA