AB Konseyi Genişleme Grubu Üyeleri, TBMM'de
Haberler » Politika » AB Konseyi Genişleme Grubu Üyeleri, TBMM'de - Haberler

AB Konseyi Genişleme Grubu Üyeleri, TBMM'de

Avrupa Birliği Konseyi Genişleme Grubu (COELA) üyeleri, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu ile görüştü.

AB Konseyi Genişleme Grubu Üyeleri, TBMM'de

Konseyi Genişleme Grubu (COELA) üyeleri, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ile görüştü.


COELA üyeleri, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde atılan bombalar sonucu Meclisin Şeref Holü'nde hasar gören bölüme çiçek bıraktı.


Heyet daha sonra, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar'ı ziyaret etti.


Gülpınar, komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi. AB sürecinde vize serbestisi konusuna yoğunlaştıkları dönemde bir darbe süreci ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Gülpınar, "Meclisimizi gezdiğinizde 15 Temmuz'da demokrasisinin nasıl bir tehlikeyle karşılaştığını gördünüz" dedi.


Türkiye'nin darbelere çok yabancı olmadığını, daha önceki darbelerde bir gecede ordunun hükümete el koyduğunu anlatan Gülpınar, 15 Temmuz gecesinde yaşanan darbe girişiminde sadece ordunun değil, dışarıdan farklı unsurların da darbe girişimine müdahale ettiğini aktardı. Darbeyi gerçekleştiren FETÖ'nün sadece ordu içinde değil, devletin çeşitli kurumlarında da yerleşmiş bir örgüt olduğunun altını çizen Gülpınar, bu açıdan tüm kurumların FETÖ'den temizlenmesi yönünde bir sürecin yaşandığını kaydetti.


Gülpınar, vatandaşın da etkin bir mücadele ederek, bu darbe girişiminin başarısız sonuçlanmasını sağladığını anlattı.


CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de darbe girişiminde Türkiye'nin Avrupa ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını söyledi. Avrupa ülkelerinin sessizliğinin hala devam ettiğine dikkati çeken Demir, "Türkiye'de dengeler değişirse, demokrasi zarar görürse bundan Avrupa Birliği de olumsuz yönde etkilenir. Sizlerden empati yapmanızı istiyoruz." diye konuştu.


Heyet adına konuşan Slovakya Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova da Türkiye'ye samimi bir ziyaret gerçekleştirdiklerini, Mecliste darbe girişiminde hasar gören bölümleri gördüklerini, konuyla ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için burada olduklarını dile getirdi.


Heyet daha sonra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu bir araya geldi.


Yeneroğlu, Komisyonun çalışmalarını anlattı.


Komisyona yapılan başvuruların yüzde 45'inin cezaevlerinden olduğunu belirten Yeneroğlu, şöyle devam etti:


"Bunlar, keyfi tutum, nakil talepleri, kötü muamele ve sağlık sorunları gibi konuları içermektedir. Bugün itibariyle bu çerçevede bin 233 başvuru yapılmıştır. Yine yargıya ilişkin sorunlar konusunda komisyona 550 başvuru yapılmıştır.


Memuriyete ilişkin sorunlarla ilgili başta göreve iade edilme, başörtüsü sorunları ve diğer meselelerle ilgili 524 başvuru vardır. 208 yasal düzenleme talebi ile vatandaşlarımız başvuruda bulunmuştur. 119 başvuru, komisyonun bizzat girişimde bulunması ve yerinde inceleme yapmasıyla ilgilidir. Üniversiteler bünyesinde olan sorunlarla ilgili 93 talep iletilmiştir. Asker hakları, işten çıkarılma, sağlık sorunları, maddi yardım talebi, iş talebi gibi başvuruların sayısı ise 184'tür."


Konuşmanın ardından Yeneroğlu, konuk heyetin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler