AB-iran Nükleer Görüşmeleri

AB-iran Nükleer Görüşmeleri

Avrupa Birliği'yle İran Arasında, İran'ın Nükleer Programıyla İlgili İtalya'nın Başşehri Roma'da Yapılan Görüşmeler Bugün de Devam Etti.

AB-iran Nükleer Görüşmeleri

Avrupa Birliği'yle İran arasında, İran'ın nükleer programıyla ilgili İtalya'nın başşehri Roma'da yapılan görüşmeler bugün de devam etti.

Dün AB dış politika yüksek temsilcisi Javier Solana'nın İran'ın yeni nükleer müzakerecisi Said Celili ve eski müzakereci Ali Laricani'yle yaptığı görüşmelerin ardından bugün başkentte aynı grup, İtalya Başbakanı Romano Prodi ile başbakanlık merkez binasında bir araya gelerek görüşmelerde bulundu. Yaklaşık 1 saat süren özel görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Laricani, Roma ziyareti ve görüşmelerinin olumlu geçtiğini, İran'ın nükleer konuda sürdürdüğü çalışmaların Avrupa

ülkeleriyle arasında yol açtığı krizde, Roma'da yapılan görüşmeler sonrasında olumlu yönde gelişmeler sağlandığını söyledi.

Başbakan Romano Prodi, Celili ve Solano'nun katıldığı toplantı sonrasında özellikle eski müzakereci Ali Laricani'nin konuşması, yeni göreve gelen Celili'nin konuşmaması dikkat çekti. Laricani, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın tüm isteklerini yerine getirmek için çalıştığını ifade etti.

Bu arada Başbakan Romano Prodi, böyle önemli bir konu için ev sahipliği yapmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. Tahran'ın nükleer konuda kendilerine düşen neyse yapacağına inandığını belirten Prodi, görüşme sırasında ayrıca İran'ın Lübnan, Afganistan ve Irak sorunlarının çözümü için önemli rol oynayabileceğini ve bölgede biraz olsun gerilimin azalmasını sağlayabileceğini söyledi. Prodi, "İtalya, diyalog yönünde her türlü desteği verecektir. BM'nin sunduğu

çözüm önerisi, tek çözüm yoludur ve bu da ancak yapılacak diyalogla sağlanabilir. İtalya her konuda destek olmaya devam edecektir" dedi.

(DK-EA-EA-OK-D)