AB Hukukçuları Anayasa Taslağı Üzerinde Mutabık

AB Hukukçuları Anayasa Taslağı Üzerinde Mutabık

03.10.2007 10:28 | Son Güncelleme: 03.10.2007 10:28
AB Hukukçuları Anayasa Taslağı Üzerinde Mutabık

Avrupa Birliği'nin (AB) 27 Üyesinden Hukukçular, Rafa Kaldırılan Avrupa Anayasasının Yerini Almaya Aday Olan Metin Üzerinde Uzlaşmaya Vardı. Bu Şekilde Son Bir Kaç Yılda Üye Sayısı Neredeyse İkiye Katlanan Birliğin İşleyişi Düzenlenebilecek.

Avrupa Birliği'nin (AB) 27 üyesinden hukukçular, rafa kaldırılan Avrupa anayasasının yerini almaya aday olan metin üzerinde uzlaşmaya vardı. Bu şekilde son bir kaç yılda üye sayısı neredeyse ikiye katlanan birliğin işleyişi düzenlenebilecek.

AB dönem başkanlığını yürüten Portekiz, iki hafta sonra Lizbon'da düzenlenecek zirvede, üye ülke liderlerinin hazırlanan yeni metni onaylamalarını umuyor. Ancak Polonya ve İngiltere hükümetlerinin itirazları dolayısıyla nihai bir anlaşma sağlamanın kolay olmayabileceği ifade ediliyor. Hukukçular Temmuz ayından bu yana AB'nin reform anlaşması üzerinde yavaş da olsa bir ilerleme sağlamaya çalışıyorlardı. Ancak şimdi hukukçuların elinde hepsinin üzerinde mutabık kaldığı bir metin bulunuyor.

Çalışmaların son bölümünün konusu, İngiltere'nin bazı durumlarda yargı işbirliğinin gerekleri dışında tutulma talebi ve Avrupa Adalet Divanı'nın üyelerin birlik kurallarına uymaması durumunda kullanabileceği yetkilerdi.

Portekizli bir diplomat, İngiltere'nin varılan formülden tatmin olması gerektiğini söyledi, ancak Lizbon'da yapılacak zirvede anlaşmaya varılacağının kesin olmadığını da ekledi.

Aynı diplomat henüz sürecin sonunun gelmediğini ve temkinli hareket etmenin akıllıca olacağını kaydetti. Bunun en büyük nedeninin ise, nasıl bir manevra yapacağı belli olmayan Polonya olduğu belirtiliyor.

Lizbon zirvesinden iki hafta sonra erken genel seçime gitmeye hazırlanan Polonya'da yönetimin; AB kararlarını veto edebilmek için kendilerine daha fazla söz hakkı tanınması talebinde ısrarcı olacağı kaydediliyor.

Bu arada İngiltere'de de Başbakan Gordon Brown'un ani bir kararla seçime gidebileceği söylentileri bulunuyor.

(BBC-İB-İB-ÖZ-D)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title