AB Dönem Başkanlığı: "Saldırı Bizi Dehşete Düşürdü"

AB Dönem Başkanlığı: "Saldırı Bizi Dehşete Düşürdü"

AB Dönem Başkanı Almanya, 'Ermeni Asıllı Saygın Türk Gazeteci Hrant Dink'in Bir Suikaste Kurban Gitmesi Karşısında Şok Olunduğunu ve Bu İğrenç Saldırının Kendilerini Dehşete Düşürdüğünü' Bildirdi.

AB Dönem Başkanlığı:

AB Dönem Başkanı Almanya, ''Ermeni asıllı saygın Türk gazeteci Hrant Dink'in bir suikaste kurban gitmesi karşısında şok olunduğunu ve bu iğrenç saldırının kendilerini dehşete düşürdüğünü'' bildirdi.

AB Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, gazeteciliğinde demokrasiye ve ifade özgürlüğüne güçlü bağlılığın izleri bulunan ve yaptığı çalışmalarla büyük bir kişisel risk almaya hazır olduğunu gösteren Hrant Dink'in, cesur bir insan olduğu vurgulandı.

Dink'in ''sürekli dengeli bir resim sunmaya çalıştığı ve kışkırtıcı kavgalardan kaçındığı'' belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

' 'Türkiye'deki demokratik reformların ardında çok sağlam durması nedeniyle Hrant Dink, Türk toplumunun farklı kesimlerinde ve Avrupa'da çok değer verilen bir insandı. Bu iğrenç saldırı, AB Dönem Başkanlığı'nı dehşete düşürdü.

Türk makamlarının, bu cinayeti mümkün olan en kısa zamanda çözeceğinden eminiz. Türkiye'nin, ifade özgürlüğünü büyünüyle gerçekleştirme yolunda azimle ilerleyeceğinden kuşku duymuyoruz.''