AB Dönem Başkanı: "Kıbrıs Girişiminden Vazgeçmedik"

AB Dönem Başkanı: "Kıbrıs Girişiminden Vazgeçmedik"

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Kıbrıs'ta Çözüm İçin Başlattıkları Girişimden Vazgeçmeyeceklerini Söyledi.

AB Dönem Başkanı:

AB dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Kıbrıs'ta çözüm için başlattıkları girişimden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Tuomioja, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la görüştükten sonra Reuters haber ajansına verdiği demeçte, girişimi ileriye götüreceklerini, tarafları Helsinki'de bir araya getirme planının başarısızlıkla sonuçlanmasının, "çabaların sonu" olarak algılanmaması gerektiğini belirtti.

Tarafların, kendisinden, diplomatik çabalara devam etmesini istediklerini ifade eden Tuomioja, "Henüz pes etmedik" dedi.

Tuomioja, taraflarla tek tek görüşmeye devam edeceğini, ve önlerinde, "bir teklif sunup 'evet veya hayır' demek", "tarafları bir araya getirmek" ve "uzlaşmaya varılamayacağı sonucuna ulaşmak" seçeneklerinin belireceğini belirtti.

Kıbrıs sorununun çözülmemesinin, Türkiye'nin AB üyeliğini riske atıp atmayacağının sorulması üzerine Tuomioja, "Bu, meşhur tren kazasından kaçınmak için yapılan her şeyin ötesinde büyük bir kaygı" dedi.

Tuomuoja, Türkiye'nin ilerleme raporunun açıklanacağı tarihten önce ileri bir adım atma arzusunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA