AB Dışişleri Bakanları Toplantısı Sona Erdi

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı Sona Erdi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı Sona Erdi. AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Dönem Başkanı Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado, Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Komiseri Ferrero Waldner ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn, Düzenledikleri Ortak Basın Toplantısında, Ele Alınan Konularla İlgili Açıklamalarda Bulundu.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı Sona Erdi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Dönem Başkanı Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado, Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Komiseri Ferrero Waldner ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn, düzenledikleri ortak basın toplantısında, ele alınan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınan konular, basın toplantısıyla medya mensuplarına aktarıldı. İlk açıklama Portekiz Dışişleri Bakanı Amado'dan geldi. Amado, "Kosova konusunda her ne kadar ileri doğru adımlar atılsa da, bu hala komplike bir süreç. Çözüm için tüm üye devletlerin desteği gerekli. Biz ulus-devlet değiliz. Hükümetler arası bir organizasyonuz ve daima tam birlik sağlamamız kolay olmuyor. Bu sebeple de, eğer ileri doğru adımlar

atılacaksa, öyle veya böyle bir birlik sağlamamız gerekiyor. AB Kosova sorununun çözümü noktasında üstüne düşen her şeyi yapmıştır ve engel ne olursa olsun yapmaya da devam edecektir. Ancak süreçte ilerlememiz ve ortak bir pozisyon belirlememiz için önümüzdeki haftalar önemli olacak" dedi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni kastederek, sadece belli ülkelere takılmanın yersiz olduğunu belirten Amado, herkesin bir parça sabır göstermesi gerektiğini kaydetti.

Daha sonra söz alan Avrupa Konseyi Dış İlişkiler Komiseri Waldner ise, İsrail ile Filistin arasında başlayan müzakere sürecini değerlendirdi. Waldner, "Filistin Başbakanı Salam Fayyad ile yaptığımız görüşmeler son derece verimli geçti. Annapolis sürecini AB olarak sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu. Siyasi, ekonomik ve serbest dolaşım hakkının bir arada çözülmesi gerektiğini söyleyen Waldner, Ortadoğu'da barış ve huzur içinde yan yana yaşayan bir İsrail ve Filistin devleti görmek

istediklerini sözlerine ekledi.

Son olarak Genişlemeden Sorumlu Komiser Rehn, Türkiye'nin AB üyelik müzakeleri konusuna değindi. Rehn, "Gelecek hafta Türkiye ile daha fazla müzakere başlığı açılmasını umut ediyorum. Yeni başlıkların müzakereye açılması AB'nin çıkarınadır. Ayrıca müzakerelere devam edilmesi, Türkiye'nin oryantasyonu açısından hayatidir" dedi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)