AB Dışişleri Bakanları Toplantısı

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı

Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Kosova'nın Nihai Statüsünün Sırbistan'ın Yapıcı Yaklaşımları ile Çözüleceğini Ümit Ettiğini Belirtti.

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı

Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Kosova'nın nihai statüsünün Sırbistan'ın yapıcı yaklaşımları ile çözüleceğini ümit ettiğini belirtti.

Bugün AB Dışişleri Bakanları'nın toplantısında konuşan AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn, Belgrad temaslarına değinerek, "Belgrad ziyaretimin amacı, önde gelen yeni bakanlarla biraraya gelmek ve Sırbistan'ın Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (ICTY) ile nasıl bir işbirliği içinde olduğunu görmekti. Sırbistan'ın yapıcı yaklaşımının, Kosova'nın nihai statüsünün çözümü olacağını ümit ediyorum" dedi. Sırbistan'ın sorunu daha fazla uzatmaması gerektiğini ifade eden Rehn, "Bu sorunu daha fazla uzatmanın

kimseye faydası yok. Çünkü Belgrad ve Priştine'deki partilerin birbirlerine olan tutumları, sorunun çözülmesini önemli ölçüde engelliyor. Zaten bilindiği üzere Birleşmiş Milletler Kosova Özel Temsilcisi Marti Ahtisaari'nin çözüm paketindeki en önemli maddeler, azınlıkların din ve kültürel haklarının korunmasını içeriyor" diye konuştu.

(İHA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA