AB Dışişleri Bakanları Gürcistan'da

AB Dışişleri Bakanları Gürcistan'da

Gürcistan ve Rusya Arasındaki Gerilimin Düşürülmesi Amacıyla Tiflis'e Gelen Avrupa Birliği (AB) Üyesi 5 Ülkenin Dışişleri Bakanları, Gürcistan'ın Toprak Bütünlüğüne Destek Verdiklerini Açıkladı.

AB Dışişleri Bakanları Gürcistan'da

Gürcistan ve Rusya arasındaki gerilimin düşürülmesi amacıyla Tiflis'e gelen Avrupa Birliği (AB) üyesi 5 ülkenin dışişleri bakanları, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne destek verdiklerini açıkladı.

AB Dönem Başkanı ve Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel başta olmak üzere Tiflis'e gelen Polonya Dışişleri Bakanı Radoslav Sikorski, Litvanya Dışişleri Bakanı Petras Vaitiekunas, Letonya Dışişleri Bakanı Maris Riekstinsch ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili ile bir araya geldi. Görüşme sonrası yapılan açıklamada Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili, Rusya'yı Gürcistan'ın ayrılmaz bir parçası olan Abhazya bölgesini işgal etmekle suçlayarak, Gürcistan-Rusya geriliminin sebebini, Rusya'nın Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne karşı uyguladığı saldırgan tutumu ile açıkladı. Gürcü lider, "Avrupa, Gürcistan'ı yalnız bırakmamalıdır. Gürcistan Rusya'ya karşı kendi bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü savunmaktadır" dedi.

Dimitrij Rupel ise yaptığı açıklamada, AB'nin Gürcistan-Rusya geriliminin giderilmesine olumlu katkılarda bulunabileceğini ifade ederek, bu anlamda özellikle Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ilkesine saygı gösterilmesinin esas alınması gerektiğini vurguladı.

AB ve NATO üyeliğinin ana hedefleri olarak belirlenen Gürcistan yönetimi, Rusya-AB ilişkilerinde Gürcistan faktörünün göz önünde bulundurulmasını istiyor.

(ZT-NO-NO-OK-D)

Kaynak: İHA