AB Dışişleri Bakanları Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bir Araya Geldi

AB Dışişleri Bakanları Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bir Araya Geldi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bugün Bir Araya Geldi.

AB Dışişleri Bakanları Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bir Araya Geldi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün bir araya geldi.

Toplantıya katılan Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn İran, Ortadoğu'da yaşanan gerginlik ve Kosova'nın nihai statüsü gibi konuları ele aldı. Toplantının hemen ardından düzenlenen basın toplantısında Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın nihai statüsü hakkında hazırladığı çözüm planını ele aldık. Taraflara cesaret verecek bir takım kararlar aldık, çalışmalarımız devam edecek. Kosova'nın nihai statüsü şu anda gerçekten dönüm noktasında, hep birlikte bunların üstesinden geleceğiz" dedi.

İran'ın nükleer programıyla ilgili soruna da değinen Steinmeier, "Biz yalnızca kendi çıkarlarımızı düşünmüyoruz. Bizim ilk hedefimiz imkanlar dahilinde bu soruna çözüm bulunmasını istemektir. İran Hükümeti'nden istediğimiz şey müzakereye açık olmasıdır ve bu sorunun masada çözülmesini istemektir" diye konuştu.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Solana ise, "Biz Sırp vatandaşlara ve hükümetine saydam bir öneride bulunduk. Onlarla birlikte çalışmayı istiyoruz. Fakat bu ortak çalışma, yeni hükümet kurulduktan sonra gerçekleşecektir" şeklinde konuştu. Solana, İran sorunuyla ilgili olarak da, "İran ile yaşanan sorunların, karşılıklı müzakerelerle bir çözüme kavuştuğunu görmek istiyoruz. Sorunun masada çözülmesi için İran Hükümeti'ne kapımız her zaman açık" ifadelerine kaydetti.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn de, "Sırbistan reformlara yönelik demokratik bir devlet olma yolunda ilerliyor ve yenilikleri hak ediyor. Hızlı sonuçlara varan ve müzakerelere bağlı kalan ICTY (Yugoslavya Uluslararası Suçlar Mahkemesi) ile birlikte çalışacağız" dedi.

(MC-EA-OYK-RO-D)