AB Dışişleri Bakanları Almanya'da Biraraya Geldi

AB Dışişleri Bakanları Almanya'da Biraraya Geldi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, İran'ın Esir Aldığı İngiliz Askerlerinin Derhal Serbest Bırakmasıyla İlgili Bir Bildiriyi Kabul Etti.

AB Dışişleri Bakanları Almanya'da Biraraya Geldi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, İran'ın esir aldığı İngiliz askerlerinin derhal serbest bırakmasıyla ilgili bir bildiriyi kabul etti.

Almanya'nın Bremen şehrinde biraraya gelen AB Dışişleri Bakanları, Kosova ve Ortadoğu barışının yanı sıra İran ve İngiltere arasındaki esir askerlerle ilgili gerginlik konularını görüştü. Bakanlar görüşmede, geçen hafta İran karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle esir alınan 15 İngiliz askerinin derhal salıverilmesi adına ortak bir bildiri yayınladı. Konuyla ilgili olarak AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, "Bu krizin çözülmesi için elimizden gelen her türlü yardımı göstermeye hazırız ve her iki tarafın elçileri ile birlikte bu sorunu sonlandıracağız" dedi. AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, "AB; uluslararası arenada Kosava'nın nihai statüsü, ayrıca politik ve ekonomik gelişmeler üzerinde anahtar rolü oynayacak. Kosova sorunu, AB tarafından organize edilen en büyük sivil kriz yönetimi olacak. Bu yönetim, AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası için çok önemli bir deneme olacak" diye konuştu.

(İHA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA