AB Dışilişkiler Şefi Solana, Filistinli Yetkililerle Bir Araya Geldi

AB Dışilişkiler Şefi Solana, Filistinli Yetkililerle Bir Araya Geldi

AB Dışilişkiler Şefi Javier Solana, ABD'nin Annapolis Kentinde Yapılacak Ortadoğu Barış Konferansı Öncesinde Başlattığı Ortadoğu Ziyaretini, Filistinli Yetkililerle Yaptığı Görüşmelerle Sürdürdü.

AB Dışilişkiler Şefi Solana, Filistinli Yetkililerle Bir Araya Geldi

AB Dışilişkiler Şefi Javier Solana, ABD'nin Annapolis kentinde yapılacak Ortadoğu barış konferansı öncesinde başlattığı Ortadoğu ziyaretini, Filistinli yetkililerle yaptığı görüşmelerle sürdürdü.

Pazar günü başladığı Ortadoğu temaslarına devam eden Solana, Ortadoğu konferansından başarılı bir sonuç alınması için Filistin, İsrail ve Mısırlı yetkililerle bir araya geliyor. Bugün Filistinli yetkililerle görüşen Solana, konferansa öncülük edecek ekonomik kalkınma ve Filistin ile İsrailliler'in günlük hayatlarındaki iyileşmeler açısından yeni bir canlı politikanın harekete geçirilmesi için girişimlerde bulundu. Filistin Yönetimi Başbakanı Salam Fayyad ve Filistin Müzakere Delegasyonu Başkanı Ahmed

Kureyi ile bir araya gelen Solana, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, "Annapolis Konferansı'nda bu yeni canlılığı ve politik ufku korumamız lazım. Annapolis'in alternatifi olarak yapılacak başka bir konferans başarısızlık olur. Kimsenin böyle bir şeyi istemeyeceğinden eminim. Bu bir fırsattır, değerlendirelim" diye konuştu.

Daha sonra Eriha'da AB tarafından desteklenen Polis Eğitim Merkezi'ni (EUPOL COPPS) ziyaret eden Solana, merkezde verilen eğitimleri yerinde teftiş etti ve yetkililerden bilgi aldı. Burada yaptığı açıklamada da Annapolis Konferansı'na değinen Solana, "İyimserlik veya karamsarlık hakkında konuşmamız gerektiğini düşünmüyorum. Ama gerçekler hakkında konuşursak, konferans yeni politikalar açısından çok önem taşıyor. Bu yapılacak son toplantı olmalı" dedi. Polis Eğitim Merkezi'nden ayrıldıktan sonra King

David Hotel'e gelen Solana, burada yaptığı kısa açıklamada ise, "Bu toplantının alternatifi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bütün sorunlar hakkında ciddi müzakerelerimiz var. Fakat henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Burada herkese büyük sorumluluk düşüyor" ifadelerini kullandı.

(MS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA