AB Devlet Başkanları Zirvesi

AB Devlet Başkanları Zirvesi

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans Gert Pöttering, Avrupa Birliği (AB) ile Akdeniz Birliği'nin Farklı Şeyler Olduğunu Söyledi.

AB Devlet Başkanları Zirvesi

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans Gert Pöttering, Avrupa Birliği (AB) ile Akdeniz Birliği'nin farklı şeyler olduğunu söyledi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de AB Devlet Başkanları zirvesinde konuşan AP Başkanı Pöttering, AB ile Akdeniz Birliği'nin farklı şeyler olduğunu ifade etti. Akdeniz Birliği'nin Türkiye'nin tam üyeliğine alternatif oluşturup oluşturmayacağı yönündeki soruyu Pöttering, "Avrupa Birliği başka şey, Akdeniz Birliği başka. Akdeniz Birliği sadece Türkiye'yi ilgilendiren bir konu değil. Bu zirveden konuyla ilgili ortak bir tavır çıkmaz, ama önemli olan tartışma sürecinin başlamasıdır. AP de bu sürecin bir parçası olacaktır" şeklinde cevapladı.

Avrupa Parlamenter Liberaller grubu üyesi Graham Watson ise, Türkiye'nin AB üyeliğine alternatif olacak bir Akdeniz Birliği düşüncesini desteklemediklerini ve liderler arasında, AB'de yeni bir bürokratik oluşuma gidilmemesi konusunda sessiz bir anlaşma olduğunu ifade etti. Akdeniz Birliği'nde amacın, bölgedeki ülkeleri AB'ye yakınlaştırmak olduğunu belirten Watson, "Türkiye'ye bu konuda alternatif üretmek mümkün değil" dedi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)