AB'den Vakıflar Kanunu'nu Memnuniyeti

AB'den Vakıflar Kanunu'nu Memnuniyeti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Vakıflar Kanunu'nun TBMM'de Kabul Edilmesinin 'Memnuniyet Verici Bir Adım' Olduğunu Belirtti.

AB'den Vakıflar Kanunu'nu Memnuniyeti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Vakıflar Kanunu'nun TBMM'de kabul edilmesinin ''memnuniyet verici bir adım'' olduğunu belirtti.

Rehn, Vakıflar Kanunu'nun kabul edilmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin temel haklar ve özgürlüklerin tüm Türk vatandaşları için güvence altına alınmasında bu kanunun önemini sürekli gündeme getirdiğini hatırlattı.

''Kanun metnini incelememiz gerekiyor. Fakat daha önceki taslaklar ve TBMM'deki tartışmalar bu kanunun dini vakıfların işleyişi açısından kritik önemde olduğunu gösteriyor'' diyen Rehn, Vakıflar Kanunu'nun uygulamada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadlarıyla uyumlu olması gerektiğini ifade etti.

Rehn açıklamasında, ' 'Türkiye'nin hak ve özgürlüklere güvencede ilerleme testi uygulama olacaktır'' görüşüne yer verdi.