AB, İç Savaşın Eşiğindeki Ukrayna'yla Vizeleri Kaldırdı

AB, İç Savaşın Eşiğindeki Ukrayna'yla Vizeleri Kaldırdı

Türkiye'ye serbest dolaşım hakkı tanımamak için verdiği sözleri bile çiğneyen AB, iç çatışmaların yaşandığı Ukrayna'ya vize muafiyeti getirdi. Ukrayna, bu anlaşmayı "Rus imparatorluğuna veda" olarak yorumladı.

AB, İç Savaşın Eşiğindeki Ukrayna'yla Vizeleri Kaldırdı

Ukrayna vatandaşlarının Schengen bölgesine seyahati için Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna arasında vize muafiyeti antlaşması imzalandı. AB ve Ukrayna arasında, Ukrayna vatandaşlarının Schengen bölgesine seyahati için vize muafiyeti antlaşması imzalandı.

"RUS İMPARATORLUKLARINA VEDA EDİYORUZ"

İmza törenine katılan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, antlaşmanın olumlu etkilerine vurgu yaparak, "Ukrayna Avrupa Birliği ailesine geri dönüyor. Ukrayna son kez Sovyet ve Rus imparatorluklarına veda ediyor" dedi.

"İLİŞKİLERİMİZ DAHA DA KOLAYLAŞACAK"

Öte yandan Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de antlaşmaya ilişkin, "Bu olumlu kararın ardından Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler kolaylaşacak. Avrupa Parlamentosu olarak Minsk anlaşmasının uygulanması için yapıcı çözümler üzerinde çalışmak istiyoruz" dedi.

VİZESİZ 90 GÜN SERBEST DOLAŞIM HAKKI VAR

Antlaşma kapsamında, biyometrik pasaport sahibi Ukrayna vatandaşları Avrupa Birliği ülkelerinde 90 gün kalabilecek. Ancak antlaşmanın kötüye kullanılması durumunda uygulama askıya alınacak.