AB'den Balkanlar'da Sükunet Tavsiyesi

AB'den Balkanlar'da Sükunet Tavsiyesi

AB, Kosova'nın Bağımsızlığını İlan Etmesinden Sonra Balkanlar'da Sükunet Tavsiyesinde Bulundu.

AB'den Balkanlar'da Sükunet Tavsiyesi

AB, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Balkanlar'da sükunet tavsiyesinde bulundu.

AB sözcüsü Jens Mester, Kosova'daki tüm taraflara ve bölgenin diğer çevrelerine, sakin olmaları ve herhangi bir kışkırtmaya gelmemeleri çağrısında bulunduklarını söyledi. Mester, uluslararası toplumun Kosova'da şiddet hareketine müsamaha göstermeyeceğini kaydetti.

NATO'dan yapılan açıklamada da İttifakın Kosova'da güvenliği sağlamaya devam edeceği belirtildi ve tüm taraflara itidalli olmaları çağrısında bulunuldu.

Öte yandan Kosova Başkanı Fatmir Seydiu ve Başbakan Haşim Taçi, yaptıkları konuşmalarda, Kosova'nın bütün yurttaşların eşit hak ve olanaklara sahip olacağı demokratik bir devlet olacağını belirttiler.

AB ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yolunda ilerlemeye devam edeceklerini kaydeden Kosovalı liderler, hiçbir kuvvetin kendilerini bu yoldan geri çevirmeyeceğini söylediler.

Kosova'nın bugün her zamandan çok dostu olduğunu ve dostlarının yarın daha da artacağını belirten liderler, Kosova'nın özellikle son 10 yılda ABD, AB ve NATO'dan büyük destek gördüğünü ifade ettiler ve bunun için şükranlarını dile getirdiler.

Seydiu ve Taçi, yeni Kosova'da etnik toplulukların haklarının daha fazla korunacağını, hoşgörü, ilerleme ve karşılıklı saygı esası üzerine yeni ilişkilerin kurulacağını vurguladılar. Bütün komşularla iyi ilişkiler kurmaya devam edeceklerini bildirdiler ve bu çerçevede Sırbistan ile de karşılıklı saygıya dayalı ilişkiler kurma arzusunu dile getiren liderler, Kosova'nın bugünden itibaren özgür, egemen ve bağımsız ulusların bir parçası olarak, özellikle BM özel elçisi Martti Ahtisaari'nin önerdiği planı büyük bir kararlılıkla yürürlüğe koyacağını belirttiler.

Liderler, memnuniyetle kabul ettikleri Avrupa Birliği Misyonunun (EULEX) Kosova'da demokratik gelişmelere yardımcı olacağını ve misyonun Ahtisaari'nin önerdiği planın uygulamaya geçirilmesini gözetleyeceğini bildirdiler.

Konuşmalarının bir bölümünü Sırpça olarak yapan Seydiu ve Taçi, bugünün zor günlerin arkada bırakıldığı, yeni bir geleceğin başlangıcı olduğunu söylediler ve Sırpları Kosova'da kalmaya, geleceklerini ve ''Avrupa Kosovasını'' hep birlikte inşa etmeye çağırdılar. Liderler, Kosova'nın Sırplar başta olmak üzere Türkler, Boşnaklar, Romanlar ve diğer etnik toplulukların yurdu olduğunu, yarınlarının güvenli olduğunu belirttiler.

Kosova Başkanı ve Başbakanı, dünya ülkelerini Kosova'yı tanımaya da çağırdılar.

Bu arada, Kosova'nın her yanında bağımsızlık ilanı büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Sokaklar, apartmanlar, dükkanlar ve araçlar, Arnavutluk bayraklarının yanı sıra, Türk, ABD ve diğer Avrupa ülkelerinin bayraklarıyla donatıldı.

Kaynak: AA