AB Daimi Temsilcisi Bozkır, İlerleme Raporunu Değerlendirdi

AB Daimi Temsilcisi Bozkır, İlerleme Raporunu Değerlendirdi

Avrupa Komisyonu'nun Bugün Açıkladığı Türkiye İlerleme Raporuyla İlgili Değerlendirmelerde Bulunan Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, Raporun Olabilecek En İyi Raporlardan Biri Olduğunu İfade Etti.

AB Daimi Temsilcisi Bozkır, İlerleme Raporunu Değerlendirdi

Avrupa Komisyonu'nun bugün açıkladığı Türkiye ilerleme raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, raporun olabilecek en iyi raporlardan biri olduğunu ifade etti.

Yayınlanan raporda hemfikir olmadıkları ve olumsuz buldukları unsurların da varlığına dikkat çeken Bozkır, buna rağmen var olan olumsuz unsurların dahi yapıcı bir şekilde kaleme alındığını ve raporun Türkiye için oldukça yapıcı olduğunu belirtti. Rapordaki önemli unsurları sıralayan Bozkır, "Birincisi, siyasi kriterler konusunda uyumun ve Türkiye'nin piyasa ekonomisine sahip bir ülke olma statüsünün devam ettiği vurgulanıyor. İnsan hakları alanında, işkenceyle mücadele, derneklerin toplantı ve gösteri

yürüyüşleri bakımından olumlu ilerlemeler kaydedildiğinin altı çiziliyor. En önemlisi de, müzakerelerin üyelik amaçlı olarak sürdüğü ve sürmesi gerektiği çok kuvvetli bir biçimde belirtiliyor. Bu unsurlar, bizim için temel unsurlardır. Bu unsurlar, rapordan önümüzdeki dönemde fazlasıyla yararlanabileceğimizi gösteriyor" dedi.

Raporda, muhtemel Kuzey Irak operasyonuna da ihtiyatlı şekilde değinildiğini ifade eden Bozkır, AB'nin konuyla ilgili yaklaşımını, "Türkiye'yi ilgilendiren çok önemli bir konuda, kararın tamamen Türkiye'ye ait olacağı kaydedilmekle beraber, yine de bazı sıkıntılara değinilmiş. Gelecek dönemde komisyon ve konsey ile bu gelişmeleri değerlendireceğiz. Gelişmelerin seyrine göre de konseyin Türkiye ile ilgili ayrı açıklamaları olacaktır" ifadelerini kullandı.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA