Ab-Brezilya Zirvesi'nde 'Dinleme Skandalı' Görüşüldü - Haberler
Haberi Paylaş

Ab-Brezilya Zirvesi'nde "Dinleme Skandalı" Görüşüldü

AA - Haberler | Güncel
Ab-Brezilya Zirvesi'nde

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff: "AB ile aynı endişeleri paylaşıyoruz"

Avrupa Birliği-Brezilya Zirvesi'nde eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın ifşa ettiği "dinleme skandalı" görüşüldü.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, ortak basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunun dinlenmesiyle ilgili endişesini paylaştığını belirterek, "Özel hayatın gizliliğine, insan haklarına ve ülkelerin egemenliğine saygı göstermeliyiz" ifadesini kullandı.

"AB ile aynı endişeleri paylaşıyoruz ve benzer pozisyonlara sahibiz" diyen Roussef, AB ile Brezilya'yı okyanus altından birbirine bağlayacak fiberoptik telefon ve elektronik haber leşme kablosunun döşenmesi konusunda anlaştıklarını belirtti.

Rousseff, "Vatandaşların ve iş dünyasının özel bilgilerinin gizliliğini, ağların tarafsızlığını garanti altına alan internet yönetişiminin geliştirilmesi gerektiği konusunda AB ile anlaştık" görüşünü dile getirerek, internetin ifade özgürlüğünün korunduğu ve yönetiminde paydaşların yer aldığı demokratik alan olması gerektiğini vurguladı.

Rousseff, ABD'nin email ve telefon trafiğini izlediğinin ortaya çıkması üzerine geçen yıl ekim ayında planladığı Washington ziyaretini iptal etmişti

Portekiz'in başkenti Lizbon'dan Brezilya'nın doğusundaki Fortaleza kentine ulaşacak kablonun 185 milyon dolara mal olması ve 18 ayda tamamlanması planlanıyor. Yüzde 35'i Brezilya kamu telekom şirketi Telebras ve yüzde 45'i İspanyol denizaltı kablo şirketi IslaLink'e ve kalanı uluslararası yatırımcılara ait olacak kabloyla AB ve Güney Amerika arasındaki internet trafiğinin ABD'nin kontrolünden çıkarılması hedefleniyor. - Brüksel

Ab-Brezilya Zirvesi'nde Dinleme Skandalı Görüşüldü

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım