AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da
Haberler » Güncel » AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da - Haber

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da

?Bağış: "(Merkel yönetimine) Gelin vaktimizi AB müktesebatında yer almayan sanal tekliflerle değil, gerçek bir zeminde devam eden işbirliğimizi daha da güçlendirerek değerlendirelim"

"Bugün ...

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da

(AB) Bakanı ve Başmüzakereci , Başbakanı 'e seslenerek, "Gelin vaktimizi AB müktesebatında yer almayan sanal tekliflerle değil, gerçek bir zeminde devam eden işbirliğimizi daha da güçlendirerek değerlendirelim" dedi.

Bağış, Almanya temaslarının ikinci gününde Mannheim'dan Frankfurt'a gelerek, Türk ve Alman girişimcilerle kahvaltı etti ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hessen Bölgesi ve Şubeleri Kongresi'ne katıldı. 

?Bağış, Kongrede yaptığı konuşmada, UETD soydaşların üzerine titrerken, Türkiye'nin gözünün arkada kalmayacağını vurgulayarak, "Biz buraya gelirken esasında başka bir ülkeye gitmiş gibi hissetmiyoruz. Sizlerin sayesinde sanki Türkiye'nin bir ilinden başka bir iline gidiyormuşçasına rahatız. Bizi kendi evimizde hissettiren, Türk'ün misafirperverliğini bir kez daha kanıtlayan bütün soydaşlarımıza teker teker teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

"Türkiye bugün yıllar sonra kaybettiğini sandığı nesilleriyle tekrar buluşmanın sevincini yaşıyor" diyen Bağış, "Geçmişte yurt dışındaki vatandaşlarını hor gören, onları tanımak, bilmek istemeyen bir Türkiye vardı. Bugün ise başbakanından bakanlarına kadar gurbetçi soydaşlarımızın dertleriyle ilgilenen bir Türkiye var" diye konuştu.

Avrupa'da İslamafobi'nin yükselişini Türkiye'de endişeyle takip ettiklerini belirten Bağış, geçen ayki seçimlerde Türk kökenlilerin sesinin biraz daha yükseldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ama bu yeterli değil. Bizim derdimiz asimilasyona ve İslamafobi'ye açıkça karşı çıkabilen bir iradenin oluşmasıdır. Avrupa'da İslamafobi'nin yükselişini Türkiye'de endişeyle takip ediyoruz. Ama görüyorum ki sizler burada çok güzel bir şekilde hem kardeşliğinizi hem de Türk kültürünü ve Alman kültürünü bir arada yaşatıyorsunuz. Bize göre asimile edilmesi gereken tek şey asimilasyonun kendisidir." 

Türkçe vurgusu 

Bakan Bağış, "Çocuklarınızın ve torunlarınızın kim olduklarını, ne olduklarını, nereden geldiklerini bilmelerini istiyorsanız onlara ana dillerini unutturmayın. Sizler birer Alman vatandaşı olarak Türkçenin yanı sıra Almancayı da İngilizceyi de Fransızcayı da en iyi şekilde öğrenmelisiniz" dedi. 

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'nın ekonomisini geliştirmek için çok sayıda Türk işçisinin alın teri döktüğünü söyleyen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanya'da yaşayan ve bugün sayıları 3 milyonu aşan vatandaşlarımız tam 50 yıldır Almanya'nın kalkınmasına, Almanya'nın ilerlemesine, Almanya'nın güçlü bir ülke olmasına katkı verdiler, veriyorlar. Almanya'da yeni nesil Türk kökenliler giderek daha başarılı oldular, Almanya'nın siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamında daha fazla yer almaya başladılar. İşte bugün ikinci nesil, üçüncü nesil, yine çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle, zekasıyla, azmiyle burada varlığını sürdürüyor. Bugün artık, misafir işçi, yabancı Türkler değil, ana dili Türkçeyle akıcı Almanca konuşan, Almanya'nın ekonomisine katkı sağlayan, Almanya vatandaşı Türkler var."

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, 1985 yılında Almanya'daki Türk girişimci sayısı 22 binken, bu sayının 80 bine ulaştığını söyleyerek, "Bütün bu rakamlar da gösteriyor ki Almanya'daki Türkler artık entegrasyon tartışmalarının ötesine geçmiş, Alman toplumunun saygın ve eşit üyeleri haline gelmiştir. Bu işbirliğinin artık Türkiye'nin AB üyeliğine de kanalize edilmesinin vakti gelmiştir" diye konuştu.

Bakan Bağış sözlerini şöyle tamamladı:

"İmtiyazlı ortaklık bizim AB ile değil Almanya ile ilişkilerimizde arzu ettiğimiz noktadır. Zaten Türkiye ile Almanya birbirleriyle imtiyazlı ortaklık ilişkisi içerisindedir. Tekrar iş başına gelen Sayın Şansölye Merkel, gelin vaktimizi AB müktesebatında yer almayan sanal tekliflerle değil, gerçek bir zeminde devam eden işbirliğimizi daha da güçlendirerek değerlendirelim."

Avrupa'daki tüm ülkelerde teşkilatlanacaklarını ifade eden UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik de "Sosyal, kültürel ve siyasal alanda daha etkili olacağız" dedi.

Toplantıya, Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici de katıldı.

Öte yandan, Bakan Bağış konuşma yaparken, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) flaması taşıyan bir grup genç, ağaçların kesilmesini protesto etti, Bağış da buna karşılık Türkiye'de 1,5 milyar ağacın dikildiğini söyledi. - Hessen

Kaynak: AA

Manşet

Haberler