AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da Açıklaması
Haberler » Güncel » AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da Açıklaması - Haber

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da Açıklaması

"Bizden işçi isteyenler, onların insan olduğunu hesaplayamadı"
"Türkiye’yi çekemeyenlerin kurduğu tuzaklara düşmeyin, asimilasyona hayır, entegrasyona evet"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Almanya'da Açıklaması

Bakanı ve Başmüzakereci , bir dönem çok sayıda Türk vatandaşının daha iyi bir hayat standardı ve çocuklarına daha iyi bir gelecek için 'ya geldiğini anımsatarak, "Bizden işçi isteyenler, onların insan olduğunu hesaplayamadı" dedi.

Bağış, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Schwetzingen Wollfabric'de düzenlediği Mannheim ve Rhein-Neckar Metropol Bölgesi'nin açılış programına katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan selam getirdiğini ifade eden Bağış, daha önce yapılması planlanan açılış programını, "Gezi Parkı olayları nedeniyle kardeşlerin arasına fitne sokmamak için" ertelediğini söyledi. 

Birçok vatandaşın daha iyi bir hayat standardı ve çocuklarına daha iyi bir gelecek için Almanya'ya, gurbete geldiğini belirten Bağış, "Bizden işçi isteyenler, onların insan olduğunu hesaplayamadı. Gelmemiz gereken siyasi noktaya gelemedik ama yüz kızartacak hiçbir organizasyonun da içinde olmadık. Türk geçlerini eğitim konusunda cesaretlendirmek gerekiyor" dedi.

"Birbirinizi değiştiremezsiniz, o halde birbirinizi sevin" diyen Bağış, "Türkiye'yi çekemeyenlerin kurduğu tuzaklara düşmeyin. Asimilasyona hayır, entegrasyona evet" ifadesini kullandı. Bağış sözlerine şöyle devam etti.:

"Mayıs 2013 te, faizler 4,7 ye düştü. IMF borcunu kapattık. Üçüncü köprü ve havalimanı ihalesini yaptık. İkinci nükleer santral görüşmelerine başladık. ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Erdoğan'ı Beyaz Saray'da iki tam gün ağırladı. Avrupa Konseyi Başkanı Von Rompuy, Türkiye'yi ziyaret etti. İşsizlikte yüzde 7,5 i gördük. 'Bu Türkler de çok oluyor' dedirttik. Bütün bu olayların nedeni, Türkiye'nin yükselmesini önlemek ve Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşbakanı olmasını engellemek. Biz Türkiye'ye sahip çıkıyoruz. Siz de birbirinize sahip çıkın."

Programda konuşan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik de UETD'nin 2004 yılının Ağustos ayında kurulduğunu, 2005'in Kasım ayında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Alman Şansölyesi Gerhard Schröder'in de katıldığı törenle açıldığını söyledi.

Türkiye'nin Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen ise "Toplumca beraber hareket ettiğimiz kadar güçlüyüz, görüşler farklı olsa da toplumsal ihtiyaçlar adına birliği sağlamak önemli" dedi.

Programda, Tasavvuf Musikisi Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından konser verildi ve sema gösterisi yapıldı. - Baden-Württemberg

Kaynak: AA

Manşet

Haberler