AB, Almanya'ya "ayrımcılık karşıtı" yasanın iyileştirilmesi konusunda baskı yapıyor

AB, Almanya'ya "ayrımcılık karşıtı" yasanın iyileştirilmesi konusunda baskı yapıyor

Avrupa Birliği'nin, Almanya'da geçtiğimiz yıl ağustos ayında yürürlüğe giren "anti-ayrımcılık" yasasının iyileştirilmesi konusunda baskı yaptığı bildirildi.

AB, Almanya'ya

Avrupa Birliği'nin, Almanya'da geçtiğimiz yıl ağustos ayında yürürlüğe giren "anti-ayrımcılık" yasasının iyileştirilmesi konusunda baskı yaptığı bildirildi. Almanya'da yayınlanan haftalık dergilerden "Focus"ta yer alan bir habere göre AB, yasanın uygulaması konusunda sıkıntılar yaşandığını belirterek, bu ülkede yaşayan insanların ayrımcılıktan korunması için Almanya'ya baskı yapıyor. AB, Almanya'dan yasanın iyi uygulanması ve ayrımcılığın önlenmesi konusunda Alman tarafının daha etkin çalışması gerektiğini söylüyor.

Derginin bugün yayınlanan son sayısında AB'nin Almanya'yı "birlikle yapılan anlaşmalara uymaması" gerekçesiyle yasal süreci işletmeye başlayacağı da belirtildi. Birlik, Almanya'yı yasa konusunda AB normlarının gerisinde kalmakla suçluyor. Konuyla ilgili AB'nin bir raporunu aktaran dergi, birliğin özellikle "ev kiralama" konusunda Almanya'da ayrımcılığın sürdüğüne dikkat çektiğini vurguladı.

Raporda kiralık evlerin yaklaşık üçte birinin devlet, kilise ve özel müteşebbislerde bulunduğu ve bunların da kiralık ev verirken, "bilirli bir müşteri kitlesini seçerek ona göre kiralama yaptığına" dikkat çekiliyor. Rapor ayrıca, Almanya'daki çalışanların ayrımcılığa karşı yeterince korunmadığına vurgu yapılıyor.

Almanya'da geçtiğimiz yıl ağustos ayında yürürlüğü giren "ayrımcılık karşıtı"/ "eşit muamele" yasası özellikle göçmen, işveren, kiracı, kadın ve yaşlıların ayrımcılığa karşı korunmasını amaçlıyor. Uzun süre AB'nin baskısına karşı koyan ve bu yönde bir yasa çıkarmayan Almanya, nihayet geçen yıl ağustos ayında bu yönde bir yasayı ilk kez yürürlüğü koymuştu.