'AB, AK Parti Hükümetini Desteklememizi İstiyor'

'AB, AK Parti Hükümetini Desteklememizi İstiyor'

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, 'AB'nin Kendilerinden AK Parti Hükümetini Desteklemelerini İstediğini, Bu Konuda Haklı da Olabileceklerini' Söyledi.

'AB, AK Parti Hükümetini Desteklememizi İstiyor'

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, ''AB'nin kendilerinden AK Parti hükümetini desteklemelerini istediğini, bu konuda haklı da olabileceklerini'' söyledi.

Avrupa Parlamentosunda (AP) Birleşik Sol - İskandinav Yeşil Sol konfederal grubunun ev sahipliğinde düzenlenen ''AB, Türkiye ve Kürtler'' konferansında konuşan Demirtaş, ''AB'nin Kürt sorununun çözümü için projelerle ilgilenmek yerine, kendilerine PKK'yı terörist ilan edecek misin, yoksa etmeyecek misin şeklinde baskı yaptığını'' söyledi.

''Önce sorun doğru tanımlanmalıdır. Biz bunu terör sorunu olarak tanımlamıyoruz'' diye konuşan Demirtaş, ''kendi bakış açılarına göre Kürt halkının etnik, kültürel ve insani açılardan reddedilmesinin sorun oluşturduğunu'' söyledi.

ABD'nin 11 Eylül saldırılarının ardından tüm dünyaya ''Ya bizdensin, ya düşmanımsın'' yaklaşımını dayattığını ve AB'nin de bunu benimsediğini öne süren Demirtaş, ''Böyle bir kültür AB'nin tarihinde, kökeninde yok. Dayatmaktan vazgeçin. Bırakın bir parti, özlemlerine göre (terör örgütüne) ne diyeceğine karar versin'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terörü kınamaları yönündeki talebine de değinen Demirtaş, ''AB bizden AK Parti hükümetini desteklememizi istiyor. Bu konuda haklı da olabilirler. Kürtler de son seçimde çözüm için AK Parti'ye hak tanımışlardır'' dedi.

''AK Parti ile diyalog ortamı bulamamaktan'' yakınan Demirtaş, partisinden birçok yöneticinin tutuklandığını ve milletvekillerinin ölüm tehditleri aldığını söyledi. DTP Genel Başkanı, ''Aşırı Türk milliyetçiliğini teşvik eden bir Başbakan var Türkiye'de. Bu linç kampanyası AK Parti'den bağımsız gelişmemiştir. Her şeye rağmen bu sorunu AK Parti ile çözmeye kararlıyız'' diye konuştu.

Demirtaş, ''öngördükleri çözümün, devletin sınırlarını zorlamadığını ve Türkçe resmi dilini reddetmediğini, 'demokratik özerklik' olarak tanımladıkları önerilerinin merkezi hükümetle yerel yönetim arasında ara kademe olarak bölge meclisini içerdiğini'' kaydetti.

Bu arada, basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Demirtaş, Türkiye'ye ''bu hafta sonuna kalmadan'' döneceğini söyledi.

Kaynak: AA