Aa'nın Terör Konulu Fotoğraflarına Büyükanıt'tan Övgü

Aa'nın Terör Konulu Fotoğraflarına Büyükanıt'tan Övgü

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin (Tfmd) Düzenlediği 'Fotoğraflarla Türk Basını 2007' Yarışmasının Ödülleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da Katıldığı Törenle Sahiplerini Buldu.

Aa'nın Terör Konulu Fotoğraflarına Büyükanıt'tan Övgü

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin (TFMD) düzenlediği ''Fotoğraflarla Türk Basını 2007'' yarışmasının ödülleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da katıldığı törenle sahiplerini buldu.

Sheraton Oteli'nde düzenlenen ödül töreninde, yılın foto röportaj dalında ödüle layık görülen AA foto muhabiri Rıza Özel'in ''Mayın'' adlı çalışmasından etkilenen Büyükanıt, JTI Özel Ödülü'nü alan Anadolu Ajansı foto muhabiri Erhan Elaldı'nın ''Şehit Babasını Tanıdı'' fotoğrafını da ''Şimdi böyle bir bebeği babasız bırakacaksın, sonra da kalkıp demokrasiden bahsedeceksin'' sözleriyle değerlendirdi.

Gecede, yılın basın fotoğrafı ödülüne AA foto muhabiri Berk Özkan'ın dinler arası diyaloğu temsil eden ''Birlikte Yaşamak'' isimli fotoğrafı layık görüldü. Berk Özkan'ın bu fotoğrafı, aynı zamanda serbest dalda ikincilik ödülünü kazandı.

AA foto muhabirleri toplam 13 ödül aldı.ç Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, yılın basın fotoğrafı ödülünü AA foto muhabiri Berk Özkan'a, haber dalı ikincilik ödülünü ''Şehit Eşe Son Dokunuş'' fotoğrafıyla AA foto muhabiri Ahmet Bilge'ye ve JTI Özel Ödülü'nü ''Şehit Babasını Tanıdı'' fotoğrafıyla AA foto muhabiri Erhan Elaldı'ya verdi.

Orgeneral Büyükanıt, ödülleri verirken, ''Bugün çok güzel fotoğraflar gördüm. Bu akşama katılmayı özellikle istedim. Bu gece de fotoğraflarımı çekiyorsunuz. Umarım bu yılın en çirkin fotoğrafı çıkmam'' şeklinde espri yaptı.

NUROL Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ''Şehit Eşe Son Dokunuş'' fotoğrafını satın alarak, gelirini Mehmetçik Vakfını bağışladı.

Ödül töreni sırasında salona giren DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, töreni davetlilerin arasında izledi.

Sakık, yarışmada terör konulu fotoğrafların ödül aldıklarına dikkat çekilerek yöneltilen bir soru üzerine, herkesin bu ortak mekanda buluştuğunu ve herkese ''hoş geldin'' dediklerini ifade etti. Sakık, ''Türkiye'nin mozaiği bu. Hepimizin acıları, ülkemizin gerçeği. Bu acılardan hepimiz büyük üzüntü duyuyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, şehit cenazesine ilişkin kareye büyük özen ve tepki gösterdi'' sözlerine de Sakık, ''Diliyoruz, umuyoruz bir daha bu ülke bu acıları yaşamaz'' karşılığını verdi.