Aa Heyeti İrna'yı Ziyaret Etti - Haberler
Haberi Paylaş

Aa Heyeti İrna'yı Ziyaret Etti

AA - Haberler | Güncel
Aa Heyeti İrna'yı Ziyaret Etti

Anadolu Ajansı (AA) Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, "Ajansımız bünyesinde açılacak Farsça Haberler Servisi, Türkiye ve İran ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir misyon üstlenecektir" dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, "Ajansımız bünyesinde açılacak Farsça Haberler Servisi, Türkiye ve İran ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir misyon üstlenecektir" dedi.

AA'nın Farsça Haberler Servisi ve yeni ofisinin açılışı için Tahran'da bulunan Öztürk, İran'ın resmi haber ajansı İRNA Genel Müdürü Muhammed Huddadi'yle bir araya geldi.

Konuşmasında iki ülke arasındaki ortak değer ve çıkarlara işaret eden Öztürk, "Türkiye-İran ilişkileri tarihi kökleri olan ilişkilerdir. Birçok ortak değere sahip iki komşu ülke, birçok ortak çıkara da sahiptir" ifadelerini kullandı.

Bu ilişkilerin geliştirilmesi için karşılıklı ziyaretlerin arttırılmasının önemine değinen Öztürk, "Biz karşılıklı saygı çerçevesinde dostluğumuzu geliştirmek için çaba sarf etmeliyiz" şeklinde konuştu.

İRNA Genel Müdürü Huddadi de iki ülke resmi ajansları İRNA ve AA'nın ilişkileri güçlendirmek için önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Resmi haber ajanslarının ülke bürokratları ve halkları arasında bir köprü konumunda olduklarını dile getiren Huddadi, "İki ülke resmi haber ajansları ilişkilerin güçlenmesinde çaba harcamalı, karşılıklı ziyaretleri yoğunlaştırmalıdır. Biz birbirimizi doğru anlamak ve yanlış anlamalara sebebiyet vermemek için daha sıkı irtibat içerisinde olmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Huddadi, "İranlılar gezi ve tatil için daha çok Türkiye'yi tercih ediyorlar. Ben ve ailem dahi tatilimizi Türkiye'de geçirmeyi tercih ediyoruz. Çünkü Türkiye kültürü bize çok yakın bir ülkedir" ifadelerini kullandı.

AA Farsça Haberler Editörü Hikmet Gök de konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde haber ajanslarının rolüne değindi.

Gök, "İRNA Haber Ajansının İran'daki konumunun diğer basın yayın organlarından farklı olduğunu biliyoruz. Herhangi bir gazete ile İRNA'nın haberler ini bir görmüyoruz. Bu nedenle İRNA'nın Türkiye hakkında ürettiği haberler i önemsiyoruz" açıklamasında bulundu.

Görüşmede AA Asya-Kafkasya ve Pasifik Bölge Direktörü Yılmaz Yaman, AA Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Yunus Çelik ve AA Dış İlişkiler Uzmanı Seyfullah Altuntaş da hazır bulundu.

AA - Son Dakika Haberleri
title