Aa Günün - Haberler
Haberi Paylaş

Aa Günün

AA - Haberler | Güncel
Aa Günün

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "4.5G IMT-Advanced Yetki Belgesi" İmza Töreni'ne katıldı.

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "4.5G IMT-Advanced Yetki Belgesi" İmza Töreni'ne katıldı. Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

-" Almanya'da yaşanan, sosyal medya üzerinden Şansölye Merkel'e bir hakaret ve bu hakaretin neticesinde 2,5 yıl mahkumiyet aldı. Çok da seri bir kararla yargı bunu neticelendirdi. Ülkemizdeki gelişmelere baktığınız zaman olay tam aksi, tam tersi. Buralarda ise istedikleri gibi hakaret edebilecekler, bu hakka sahip olacaklar. Bu hakaret edenler de ne yazık ki bu ülkede gerek siyasetin içerisinde bulunanlar gerekse onların meslektaşları tarafından da takdir görecekler"

- "Her zaman söylerim, milli, yerli olmadığınız sürece, bu ülkenin kalkınma sürecine destek vermediğiniz sürece bilesiniz ki 'Ben vatanseverim' diyemezsiniz. Vatanseverlik işte bu günlerde birlik, beraberlik, dayanışmayla ortaya çıkar"

- "Cumhurbaşkanlığıyla, Başbakanlığıyla, bakanlıklarıyla, tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan çalışan, üreten bir ülke olarak yeni Türkiye yolunda, büyük Türkiye yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğiz"

(13.07-13.21) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanı Feridun Bilgin de törende yaptığı konuşmada, 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced yetkilendirmesiyle Türkiye'de bilişim teknolojisi alanında yeni bir dönemin başladığını söyledi.

(13.09) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Kadın ve Aile Derneği (UKADER) ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Çalışan Kadınlar Buluşması"na katıldı. Davutoğlu'nun konuşmasında öne çıkan mesajları şöyle:

"Bütün kadınlarımıza seslenmek istiyorum; terörün ve terörle birlikte ortaya çıkan bütün dertlerin devası kadınlarımızdır. Biz, şehit annelerimizin Diyarbakır anneleriyle el ele vererek, bu terör belasına karşı aynı gür sesle haykırmalarını rica ediyoruz. Çünkü kadının hassas ruhu, bütün bu şiddete karşı genç nesilleri yetiştirecek en temel kaynaktır. Annelerimizin, kız çocuklarımızın, kardeşlerimizin, teröre karşı Türkiye'nin doğusunu, batısını, kuzeyini, güneyini bir araya getirmeleri çağrısında bulunuyorum"

"Bizim bütün hedefimiz, bütün gayretimiz, bu ülkenin kadınlarının, annelerinin, kız çocuklarının yüzlerini sürekli gülümsemeyle taçlandırmaktır. Bana göre bir siyasi iktidarın en büyük hayali bütün vatandaşlarının ve bu arada da kadınlarının mutluluğunu ve gülümsemelerini temin etmesi olmalıdır. Bizim de derdimiz, davamız budur"

"Başörtüsü sorununu, kızlarımızı yıllarca büyük bir zulme muhatap eden başörtüsü sorununu temelden çözdük. İnsanlık ayıbı olan bu yasağa son verdik"

(15.31-15.18-15.19) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kadın Doğum Uzmanı eşi Dr. Sare Davutoğlu, gelen haber üzerine, katıldığı Çalışan Kadınlar Buluşması'ndan ayrılarak bir hastasının doğumuna katıldı. Doğumun ardından toplantıya dönen Davutoğlu, bebeğin fotoğraflarını yanındakilere gösterdi.

(15.57)

3- Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması kararı

Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere geçici yönetim (kayyum) atanması kararı, holdingin Ankara'da bulunan binasındaki yetkililere tebliğ edildi.

(14.53) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATV ve A Haber ortak yayınlanan programda, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması kararı"na ilişkin soru üzerine, "Bir kere bu hukuka intikal etmiş olan ve hukuki bakımdan da tekemmül etmesi gereken bir dosyadan bahsediyoruz. Dolayısıyla onu hukuki sürecin doğası içinde değerlendirmek lazım" dedi.

(02.41)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise kararı değerlendirirken, "Cumhuriyet savcısı eğer bir yazıyla, bir gruba el koyup, kayyum atıyorsa mahkeme kararı olmadan, orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidara yakın olmasıdır" dedi.

(13.07)

4- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Best FM'de katıldığı "Seçim Özel" isimli radyo programında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "5. parti" iddiasına ilişkin "Sayın Bahçeli'nin üzerinde çok baskı var, 'bütün bir camiaya niye ipotek koyuyorsun' şeklinde. Bunu çarpıtmaya çalışıyor, yani AK Parti üzerine yıkıp, AK Parti kendi meselesiyle uğraşsın. AK Parti'nin böyle bir derdi yok, böyle bir meselesi yok, sen kendine bak. Seçimde göreceğiz ne kadar oy alacaksın. Yenilgi yenilgi büyüyen bir genel başkan koltuğu" dedi.

(11.50)

5- Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde terör örgütü DAEŞ mensuplarının yakalanması için gizlendikleri evlere düzenlenen operasyonda 2 polis memurunun canlı bombanın kendisini patlatması sonucu şehit olduğu bildirildi.

(15.57)

6- Genelkurmay Başkanlığından, Suriye'ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışan terör örgütü DAEŞ üyesi 17 kişinin Kilis'te yakalandığı bildirildi.

(12.49)

7- DAEŞ'e yönelik operasyonlarda Konya'da 30, İstanbul'da da 21, Kocaeli'de 14 kişi gözaltına alındı.

(09.47-12.05-09.20)

8- "Selam Tevhid'de kumpas" iddianamesi

"Selam Tevhid'de kumpas" iddianamesinde, şüphelilerin, fikir ve görüş ayrılıkları da yaşadığı eşi Hüseyin Avni Yazıcıoğlu'nu şikayet etmek amacıyla 2010'da emniyete başvuran Kamile Yazıcıoğlu'nun ifadelerini, sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü'ne sahte delil ve belge üretmek amacıyla kurguladığı ve "Selam Tevhid" soruşturmasını başlattığı belirtildi.

(13.08)

İddianamede, Türkiye genelinde 2013 yılı ve öncesinde hukuka aykırı adli ve önleme dinlemeleri yapıldığı belirtildi. İddianameye göre, AK Parti'den 177, CHP'den 53, MHP'den 103, BBP'den 23 kişi olmak üzere siyasi parti mensubu ve yöneticisi 356 kişi ile aralarında yargı mensupları, üst düzey askeri personel, emniyet personeli, MİT mensubu, ÖSYM çalışanı, TOKİ yöneticisi, TÜBİTAK proje çalışanı, savunma sanayi, BDDK, EPDK, üst düzey bürokrat, gazetesi, iş adamı, öğretim üyelerinin bulunduğu bin 706 kişi dinlenildi.

(13.58)

9- ABD'de "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"yla (FETÖ/PDY) ilişkili okulları yöneten şirketlerden Concept Schools'a yönelik Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) nitelikli dolandırıcılık şüphesiyle başlattığı soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

(10.50)

10- Şırnak'ta terör örgütü PKK'dan kaçan 10 terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

(10.45)

11- Trafik kazasında hayatını kaybeden HAK-PAR Genel Başkanı Fehmi Demir için parti genel merkezi önünde tören düzenlendi. Törene HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, eski HAK-PAR Genel Başkanı Burkay katıldı.

(12.09)

12- Sarıyer'de polisin düzenlediği operasyon sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilek Doğan'ın cenazesi, Kahramanmaraş'ta defnedildi.

(13.14)

13- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilk üretilecek yerli otomobille ilgili, "Cumhurbaşkanımızdan farklı bir talimat gelmezse Gebzeli hayırsever iş adamına ilk üretilen aracı vereceğiz. Ama bunun karşılığında da hayırsever iş adamımız Gebze'ye 5 milyon değerinde bir okul yapıp bağışlayacak" dedi.

(12.22)

14- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Rusya'yla doğalgaz fiyatları konusunda tahkime gidildiğini belirterek, "Aslında son 11 aydır yoğun yazışmalar devam ediyordu fakat buna bir cevap alamadığımız için biz de bize kontrat tarafından verilen yasal süre içerisinde tahkime gittik. Yani şu anda Rusya'yla doğalgaz konusunda tahkimdeyiz" dedi.

(12.58)

15- Afganistan'da meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Afganistan ve Pakistan'da ölenlerin sayısı 323'e yükseldi. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Afganistan ve Pakistanlı mevkidaşlarını arayarak depremin yaralarının sarılmasında iş birliği ve yardıma hazır olduklarını belirtti.

(13.34-14.02)

16- Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin silahlı kolu YPG'nin kontrolünde bulunan bölgelerde, özellikle Arap ve Türkmen sivillere yönelik "öldürme, göçe zorlama ve tutuklama" gibi sistematik ve kapsamlı hak ihlalleri yapıldığı bildirildi.

(13.58)

17- İsrail, Batı Şeria ve Kudüs'te ekim ayının başından bu yana bin 250 Filistinliyi gözaltına aldı.

(15.11)

18- Birleşik Krallık'taki üniversitelerde görev yapan yüzlerce akademisyen, ülkedeki meslektaşlarına İsrail'i boykot çağrısında bulundu.

(12.08)

19- Uluslararası Göç Örgütü (IOM), dünya nüfusunun yüzde 54'ünden fazlasının şehirlerde yaşadığını ve her hafta 3 milyon kişinin kırsaldan kentlere göç ettiğini bildirdi.

(13.26)

20- ABD Başkanı Barack Obama, Antalya'da yapılacak G20 zirvesine katılmak üzere 14 Kasım'da Türkiye'ye gidecek.

(04.43)

21- Avrupa Parlamentosu'nun (AP) iki üyesine Nazi selamı vermek ve Nazi lideri Adolf Hitler'e gönderme yapan davranışlarda bulunmak gerekçesiyle verilen para ve uzaklaştırma cezaları onaylandı.

(14.31)

22- İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların yıl sonuna kadar kaldırılacağını savundu.

(15.57)

23- Venüs, Jüpiter ve Mars, bu hafta ufuk çizgisinde art arda sıralanacak.

(14.06)

24- Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ile Galatasaray'ın 1-1 berabere kaldığı 9. haftada Antalyaspor'u deplasmanda farklı mağlup eden Beşiktaş, takipçileriyle puan farkını 4'e çıkardı. Deplasmanda 17 golü bulunan Beşiktaş, Galatasaray hariç Süper Lig'deki ekiplerin toplam gol sayılarını geride bıraktı. Trabzonspor, Medicana Sivasspor'u 2-0 yenerek 4 haftalık mağlubiyet serisini sonlandırırken, Medicana Sivasspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, bu maçın ardından görevinden ayrıldı.

(10.25)

25- Almanya'nın efsane futbolcusu ve teknik adamlarından Franz Beckenbauer, Almanya'nın 2006 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği ile ilgili iddialara ilişkin tüm sorumluluğu üzerine aldığını belirtti.

(14.55)

AA - Son Dakika Haberleri
title