Aa Günün

Aa Günün
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Anayasal, yasal süreç içerisinde herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı ve kaldığımız yerden 'devlette devamlılık esastır' anlayışıyla bu süreç devam etmelidir.

Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

 

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Anayasal, yasal süreç içerisinde herkes egolarını bir kenara koyup, bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı ve kaldığımız yerden 'devlette devamlılık esastır' anlayışıyla bu süreç devam etmelidir. Türkiye'yi hükümetsiz, Türkiye'yi başsız bırakan, egolarına mahkum olanlar ne tarihe ne de milletimize bunun hesabını veremezler" dedi.

(14.04) (Fotoğraflı/Görüntülü)

2- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 102. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Davutoğlu, "Ülke çıkarlarının bugün korunmasının en önemli şartı AK Parti'nin merkez, omurga partisi olarak ayakta olması, dimdik durması ve Türkiye'ye biçilmek istenen gömleklere karşı kendi kaderimizi çizecek bir kararlılıkla yoluna devam etmesidir. Hiç kimsenin bu ülkeye gömlek biçmesine izin vermeyiz. Hiç kimsenin şu veya bu başkentte oturarak, şu veya bu kapalı kapılar ardında, şu veya bu koalisyon modeli üzerinde Türkiye'ye yeni bir gömlek biçmesini istemeyiz" ifadelerini kullandı.

(12.53)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koalisyon tartışmalarına ilişkin, "Amacımız, ülkemizi bulunduğu sıkıntılı durumdan bir an evvel çıkarmaktır. Bu amaçla var gücümüzle çalıştığımızdan kimsenin şüphesi olmasın" değerlendirmesinde bulundu. 

CHP Parti Meclisi (PM), 15 Haziran Pazartesi günü toplanacak.

(13.35/15.18)

4- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin başkanlık sistemine ilişkin sorusu üzerine, "Bu kişisel bir mevzu, kişisel bir mesele de değil. Biz Sayın Erdoğan'a özel bir husumetten dolayı başkanlık sistemine karşı değiliz" dedi.

(12.02) (Fotoğraflı/Görüntülü)

5- Milletvekili genel seçimine ilişkin ilçe seçim kurullarına yapılan itirazlar, bugün saat 17.00'ye kadar karara bağlanacak. İlçe seçim kurullarının kararlarına ise yarın saat 17.00'ye kadar itirazda bulunulabilecek. İl seçim kurulları bu itirazları, 14 Haziran Pazar günü, saat 17.00'ye kadar karara bağlayacak.

(12.23)

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 2012 yılında sınavla avukatlıktan hakim ve savcılığa geçen 37 kişinin mesleğe kabul kararını kaldırdı.

(14.26)

7- Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'a yapılan saldırı ve ardından yaşanan olaylara ilişkin 18 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

(13.24)

 8- İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün bağlantı yollarının Beykoz ve Sarıyer Rumelifeneri'ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım Planı Değişikliği iptal edildi.

(15.14)

9- Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 17 milyon 559 bin 989 öğrenci, yarın karne alacak ve 3 ay sürecek yaz tatiline girecek.

(09.45)

10- Türkiye'nin cari işlemler açığı nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 519 milyon dolar azalarak 3 milyar 408 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

(10.17)

11- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri, 1 milyar 764 milyon dolar artarak 122 milyar 417 milyon dolara yükseldi.

(14.48)

12- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), seçim öncesi yapılması gereken benzin zammının geciktirilerek petrol şirketlerine haksız kazanç sağlandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

(13.28)

13- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Yunanistan'ın kreditörleriyle anlaşmaya varamamasını gerekçe göstererek, ülkenin uzun dönem kredi notunu "CCC+"dan "CCC"ye indirdi. S&P, ABD'nin "AA+" olan notunu teyit etti, not görünümünü ise durağan olarak belirledi.

(09.49/10.40)

14- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Esed rejimi ve PYD'nin saldırıları nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye öncelikli olarak hasta, çocuk, kadın ve yaşlılar olmak üzere 3 Haziran'da 837, 4 Haziran'da 2 bin 832, 6 Haziran'da 3 bin 168, 10 Haziran'da 6 bin 597 kişinin giriş yaptığını söyledi. Bilgiç, bir soru üzerine, "Türkiye'nin DAEŞ'e yardım ettiği yönündeki iddialar bir karalama kampanyasının parçası olup, iftiradan ibarettir" dedi.

(14.00)

15- Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ahıska Türk Amerikan Dernekleri Konseyinin ABD'nin Massachusetts eyaletinde yaptırdığı "Ahıska Türk Amerikan Kültür Merkezi ve Camisi" kimliği belirsiz maskeli bir grup tarafından taşlı saldırıya uğradı.

(09.21) (Fotoğraflı)

16- Nepal'in kuzeydoğusunda, aşırı yağışların yol açtığı toprak kaymasında 21 kişinin öldüğü bildirildi. 

(15.29)

17- Güney Afrika'daki bazı hukuk dernekleri ve medya kuruluşları, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 25. Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak için Johannesburg'a geldiğinde gözaltına alınmasını istedi.  

(00.51)

18- Ukrayna, Rusya ile 5 askeri işbirliği anlaşmasını feshetti.

(15.49)

19- Azerbaycan'ın ev sahipliğinde, ilk kez düzenlenen 1. Avrupa Oyunları, yarın gerçekleştirilecek açılış töreni, senkronize yüzme ve sutopu müsabakalarıyla başlayacak.

(12.33)

20- Fenerbahçe Kulübü, Portekizli teknik direktör Vitor Pereira ile 2 yıllık sözleşme imzaladığını açıkladı.

(15.09) (Fotoğraflı/Görüntülü)

21- Beşiktaş Kulübü, tecrübeli teknik direktör Şenol Güneş ile 2+1 yıllık sözleşme imzaladı.

(14.16) (Fotoğraflı/Görüntülü)

22- Avrupa Parlamentosu'nda (AP), kabul edilen kararda FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifa kararının memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, derhal yeni başkanın seçilmesi çağrısında bulunuldu.

(15.15)

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title