A, E ve C Vitamin Hapları Ömrü Uzatmaya Yaramıyor

A, E ve C Vitamin Hapları Ömrü Uzatmaya Yaramıyor

Kopenhag Üniversitesi'ndeki Cochrane Hepato-biliary Grubu Tarafından Yapılan Araştırmaya Göre, Antioksidan Olarak Bilinen A, E ve C Vitamin Hapları, Ömrü Uzatmaya Yaramıyor.

A, E ve C Vitamin Hapları Ömrü Uzatmaya Yaramıyor

Kopenhag Üniversitesi'ndeki Cochrane Hepato-Biliary Grubu tarafından yapılan araştırmaya göre, antioksidan olarak bilinen A, E ve C vitamin hapları, ömrü uzatmaya yaramıyor.

Daha önce yapılan, 232 bin 606 kişinin katıldığı 68 araştırmayı inceleyen araştırmacılar A, E, C vitamin haplarıyla beta karotin ve selenyum maddelerinin yaşam süresini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğine dair bulguya rastlamadı.

Düşük kalitedeki araştırmaları eledikten sonra daha güvenilir olan 180 bin 938 kişinin katıldığı 47 araştırmayı inceleyen araştırmacılar, bu vitamin haplarının kullanımının az da olsa insan yaşamına olumsuz etkisi olabileceğini gördü.

Kimi uzmanlar, vitamin haplarının çöpe atılması gerektiğini ya da bunların sağlığa yararlı olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtirlerken, kimileri antioksidanların hap olarak alınmaktansa yiyeceklerden alınmasının yararlı olduğunu savunuyor.

''Journal of the American Medical Association'' dergisinde yayımlanan araştırma, aslında ''vitaminleri yiyeceklerden alın'' mesajı veriyor.

Kaynak: AA