"99 Sayfada Huzursuz Bacaklar Sendromu"
Haberler » Kültür Sanat » Haber

"99 Sayfada Huzursuz Bacaklar Sendromu"

Dünyada İlk Kez "Huzursuz Bacaklar Sendorumu" Hastalığının Tedavisini Bulan Nörolog Prof. Dr. Şevket Akpınar ile Yapılan Söyleşiden Oluşturulan "99 Sayfada Huzursuz Bacaklar Sendromu" Kitabı Kültür Yayınları'ndan Çıktı.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın büyük ilgi gören 99 soruda serisinin yeni kitabı "Huzursuz Bacaklar Sendromu"… Kitapta, hastalığın ne olduğu, hastaların temel şikayeti olan uyku bozukluğunun sebepleri, hastalığın tedavisinde temel yaklaşımların neler olduğu ve hastalıkla nasıl yaşanması gerektiği gibi pek çok sorunun cevabı yer alıyor.

Prof. Dr. Şevket Akpınar'ın yayınlanan tüm makalelerinin editörlüğünü yapan kızı Belhi Akpınar'ın babası ile yaptığı söyleşiden oluşan kitap, Prof. Dr. Akpınar'ın hastalıkla ilk karşılaşmasını ve geliştirdiği tedavi yöntemine nasıl ulaştığını da açıklıyor.

Kitap, son yılların en yaygın görülen, yol açtığı uykusuzluk sorunu nedeniyle hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılan Huzursuz Bacaklar Sendromu'na dair bilinmesi gerekenleri anlaşılır bir dille anlatıyor. Hastalığın derecesini değerlendirebileceğiniz bir ölçeğin de yer aldığı bu kitap hastalara yol gösterecek bir kılavuz niteliğinde…

Kitaptan

Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS) gösteren hastalarda yakınmalar, genellikle akşamları dinlenme ve gece uyku saatlerinde başlar. Hastalar çoğunlukla bacaklarda, genelliklerde dizlerle ayak bilekleri arasında "bacakları hareket ettirme dürtüsü" şeklinde duyu bozukluğu algılarlar. Bazı hastalarda buna bacaklarda rahatsız edici uyuşmalar (paresteziler) de eklenir.

HBS, önemli bir uyku bozukluğu nedenidir. Hastalar çoğu kez uykusuzluk nedeniyle doktora başvurabilirler.

Prof. Dr. Şevket Akpınar Hakkında

1929'da İstanbul'da doğan Akpınar,1953 yılında askeri tıp öğrencisi olarak girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1958 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Nöroloji Kliniği'nde asistanlığa başladı ve 1961'de sinir ve ruh hastalıkları uzmanı oldu. 1969-71 yıllarında ABD'de Missouri Üniversitesi'nde çalıştı.

1971'de GATA-Ankara Nöroloji Kliniği'ne döndü.1980 yılında Ankara Üniversitesi'nden profesörlük unvanı aldı.1982 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. 2007'den beri insanı dik tutup, iki bacak üzerinde yürüten extensor motor sinir sistemin, fleksor motor sisteme üstünlüğünün bozulması ve HBS belirtilerinin çıkışı ilişkisi üzerinde çalışmaktadır.

Belhi Akpınar Hakkında

1955 İstanbu doğumlu olan Belhi Akpınar Orta Doğu Teknik Üniversitesi İİBF Ekonomi-İstatistik Bölümü'nden mezun olduğundan beri bankacılık alanında çalışmaktadır.