9 Türkün Öldügü Binada Yanıcı Madde Bulunmadı

9 Türkün Öldügü Binada Yanıcı Madde Bulunmadı

Almanya'nın Ludwigshafen Kentinde 9 Türkün Hayatını Kaybettiği Yangınla İlgili Araştırmada Şu Ana Kadar Yanıcı Madde İzine Rastlanmadı.

9 Türkün Öldügü Binada Yanıcı Madde Bulunmadı

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde 9 Türkün hayatını kaybettiği yangınla ilgili araştırmada şu ana kadar yanıcı madde izine rastlanmadı.

Araştırmayı yürüten Frankenthal Savcısı Lothar Liebig, düzenlediği basın toplantısında, şu ana kadar yangını körükleyici bir maddenin izine rastlanmadığını belirtti.

Liebig, binaya sıkılan büyük miktardaki su nedeniyle özel eğitimli köpeklerin işinin de zor olduğunu ve yangının sebebinin henüz belirlenemediğini kaydetti.

Liebig, yanan binanın yan duvarında yazılı bulunan Almanca ''nefret'' sözcüğünün, çok daha önceden oraya yazılmış olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan, Alman televizyonları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ludwigshafen kentindeki yanan binayı incelemesiyle ilgili haberlere geniş şekilde yer verdi.

Alman özel televizyonu ''N24'', vatandaşları itidalli davranmaya çağıran Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından bir alıntı yaptı ve Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin de bazı açıklamalarına yer verdi.

Schaeuble, yangının sebebi henüz belli olmadan aşırı sağcılara tepki gösteren Türklerle ilgili olarak, Alman halkının tümüyle yabancı düşmanı olarak görülemeyeceğini belirterek, ''Polise güvenmemek için en ufak bir neden yok'' şeklinde konuştu.

Haberde ayrıca, yangında yakınlarını kaybeden aileler için şu ana kadar yaklaşık 50 bin Avro bağış toplandığı, Ludwigshafen takımının da 1. FC Kaiserslautern takımına karşı bir özel maç yapacağı ve bu maçın gelirinin söz konusu ailelere verileceği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan ile olay yerine giden Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Kurt Beck de, yangında yakınlarını kaybeden insanların acılarını paylaştığını ifade ederek, ''Bizi ayıramazlar, biz acımızda birleştik'' dedi.

Kaynak: AA