9 Federasyon Daha Özerk Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

9 Federasyon Daha Özerk Oldu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
9 Federasyon Daha Özerk Oldu

Ankara - (spor) - Merkez Danışma Kurulu Ankara'da Toplandı.

ANKARA - (SPOR) - Merkez Danışma Kurulu Ankara`da toplandı.

Toplantıda federasyonların özerklikleri ve ayrılan branşlar ele alındı. Merkez Danışma Kurulu`nun aldığı karara göre Güreş, Yüzme, Atıcılık ve Avcılık, Dans Sporları, Hentbol, Okul Sporları, Oryantiring, Karate ve Herkes İçin Spor Federasyonları özerk oldu. Kurul ayrıca Mücadele Sporları Federasyonu`nun isminin değiştirilerek Kick Boks Federasyonu altında faaliyetlerine devam etmesini, Muay-Thai ve Wushu Federasyonlarının kurulmasını da kararlaştırdı. Bu arada Aikido ve ashihara branşlarının da Wushu Federasyonu bünyesinde çalışmalarını sürdürmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Öte yandan Merkez Danışma Kurulu toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, özerk federasyonların yasa hükmünün iptali için Danıştay 10. Dairesi`nin, Anayasa mahkemesi`ne başvurusunu değerlendirerek, ``Hukukun üstünlüğü var. Anayasa Mahkemesi`nin vereceği karara göre çalışmalarımızı yaparız`` dedi.

Atalay; ``Danıştay 10. Dairesi, bu konuyla ilgili karar verdi. Danıştay Daireler Kurulu çevre statüyü onaylamıştır. Esastan görüşmesi devam ediyor. Konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi`ne talep oldu. Mahkeme`nin vereceği karara göre hareket edeceğiz`` diye konuştu.

Şu ana kadarki çalışmalarını eski kanuna göre yaptıklarını ifade eden Atalay, ``Aksi durumda oturur konuşuruz. Türk sporunun önünü açacak çalışmaları uygulamaya geçiririz`` diyerek sözlerini tamamladı.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title