9. Dünya Üniversitelerarası Trıatlon Şampiyonası

Balıkesir'in Erdek İlçesinde Düzenlenen 9. Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası Tamamlandı.

9. Dünya Üniversitelerarası Trıatlon Şampiyonası

Balıkesir'in Erdek ilçesinde düzenlenen 9. Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası tamamlandı.

Erdek Belediyesi, FISU, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Banvit tarafından Türkiye'de ilk defa organize edilen 9. Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası yaklaşık 40 derece sıcaklıkta sporcuların zorlu mücadelesine sahne oldu. Şampiyonaya katılan erkek ve bayan sporcular, ilk olarak 1.5 kilometre yüzdükten sonra 40 kilometrelik parkurda bisiklet kullandılar ve son olarak da 10 kilometre koştular. Aralarında dünya çapında ünlü sporcularında bulunduğu 25 ülkeden 140 sporcunun katıldığı şampiyona, bayanlar yüzme yarışıyla başladı. Erdek İskelesi'ndeki yüzme parkurunu tamamlayan bayan sporcular, sırasıyla bisiklet ve yüzme parkurlarını tamamladı. Zorlu yarış sırasında bazı sporcular yorgunluk ve aşırı sıcağa dayanamayarak yarışmayı terk etmek zorunda kaldı. Erkekler kategorisinde de erkek sporcular zorlu parkurları tamamlamak için kıyasıya mücadele etti. Yarışmayı tamamlayan sporculardan bazıları bitiş noktasını geçtikten sonra kendilerini yere bırakarak uzun süre dinlendi. Zorlu yarışın ardından sporcular su içerek ve karpuz yiyerek kendilerine gelmeye çalıştı.

Her iki kategoride yaklaşık 5 saat süren yarışmalar sonucunda erkekler kategorisinde Fransa'dan Brice Daubord birinci, İsviçre'den Charles Rusterhol ikinci, İtalya'dan Alberto Casadei üçüncü oldu.

Bayanlar kategorisinde ise Amerika Birleşik Devletleri'nden Justine Whipple birinci, İspanya'dan Maria Perez Puyol ikinci, Almanya'dan Tina Herklotz üçüncü oldu.

Yarışmaların sonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, yaklaşık 5 yıldır bu büyük şampiyonayı Erdek'te yapmak için çalıştıklarını belirterek, Erdek olarak 12 yıldır triatlon sporuna destek verdiklerini söyledi. Erdek'in böyle bir organizasyonu hatasız olarak tamamladığını belirten Başkan Sarı, şampiyonanın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Törende dereceye giren sporculara ödülleri Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, FISU Asbaşkanı Hassan Chick ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer tarafından verildi.

Şampiyona yerli ve yabancı birçok televizyon kanalı tarafından canlı yayınlarla verildi.

(MEY-EY-EYB-OK-S)

Kaynak: İHA