9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü - Haberler
Haberi Paylaş

9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü

AA - Yerel
9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü

AK Parti Burdur Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Hasan Hami Yıldırım, yolsuzluğun, ülkelerin ekonomik kalkınması için ciddi bir engel olduğunu bildirdi.

AK Parti Burdur Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Hasan Hami Yıldırım, yolsuzluğun, ülkelerin ekonomik kalkınması için ciddi bir engel olduğunu bildirdi.

Yıldırım, "9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajında, yolsuzlukla mücadelenin devletlerin gündeminden hiç düşmeyen konulardan biri olduğunu kaydetti.

Yolsuzluğun, iyi yönetim açısından demokratik kurumlara duyulan güven ve saygıda aşınmalara yol açan önemli bir tehdit olduğuna işaret eden Yıldırım,

"Yolsuzluk, ülkelerin ekonomik kalkınması için ciddi bir engeldir. Yolsuzluğun ülkelere ve topluma getirdiği ekonomik kayıpların dışında sosyal yönden de ciddi maliyetleri bulunmaktadır. Bu yönüyle yolsuzluklar topyekun mücadeleyi gerektirmektedir" ifadelerini kullandı.

Yolsuzluklarla savaşın en önemli aracının saydamlık olduğunu anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Saydamlık, devletin yurttaşlarına, sivil toplum örgütlerine hesap vermesi anlamına gelmektedir. İlgi duyan herkes, yürütülen politikaları ve bu politikaların sonuçlarını gösteren bilgilere kolayca ulaşabilmelidir. Türkiye bugün büyük bir değişim sürecinden geçmektedir. Dünyada yaşanan kapsamlı dönüşümler, sivil toplum olgusunu güçlendirmiş, Türk insanının beklentilerini, olaylara, insanlara ve geleceğe bakış yönünü de etkilemiştir."

Yıldırım, 2009 yılında yolsuzlukla mücadelede Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı siyasi ve hukuki belgesi olan "Türkiye'de Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Stratejisi"nin Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildiğini hatırlattı.

Mesajında, AK Parti iktidarının ilk kurulduğu günden bu yana saydamlığın artırılması ve yolsuzlukla mücadeleye önem verdiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Yolsuzlukla mücadele alanında ciddi adımlar atılmıştır. Ülkemizin yolsuzlukla mücadelede kat ettiği yol hem uluslararası raporlarla hem de yolsuzluk endeksleriyle teyit edilmiştir. Uluslararası yolsuzluk araştırma şirketlerinin açıklamaları Türkiye'de yolsuzlukların, rüşvetin daha da azaldığını göstermektedir. Yolsuzlukların ve yoksulluğun hiç olmadığı, daha şeffaf bir Türkiye temennilerimle sevgi ve saygılarımı sunarım."

Muhabir: Gökmen Yüce

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - BURDUR

AA - Yerel

Hasan Hami Yıldırım, Ak Parti, Burdur, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title