836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı

836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı

836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Sağlık Bakanlığı’nın 2016 yılı içerisinde dağıtımını yapacağı 836 ambulansın üçüncü anahtar teslim töreni Samsun’da yapıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın 2016 yılı içerisinde dağıtımını yapacağı 836 ambulansın üçüncü anahtar teslim töreni Samsun'da yapıldı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve sağlık çalışanlarının katılımıyla Batıpark Olimpiyat Kompleksi alanında yapılan törenle 80 adet ambulans 11 ile dağıtımı yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Son 12-13 yıl içersinde AK Parti iktidarları döneminde Samsunumuz sağlık hizmetleri açısından Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir standarda kavuşmuştur. Özellikle özel hastanecilik konusunda ve bu hastanelerdeki yatak kapasitesi konusunda Samsun'da devlet ve özel hastane toplam yatak kapasitesi 4 bin 500'ün üzerine çıkmış ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkmış bir kapasiteye ulaşmıştır. Bu hizmetlerin Samsun'a kazandırılmasında katkıları olan başta kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız, Sağlık Bakanımız olmak üzere bütün Sağlık Bakanlığı camiasına şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

GEDİK: "13 YILDA İSTASYON SAYIMIZI 2 BİN 310'A ÇIKARDIK"

Son 13 yılda 112 istasyon sayılarını 481'den 2 bin 310'a çıkardıklarını belirten Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, "Ülkemiz acı gerçeğimiz depremler başta olmak üzere sel, toprak kaymaları, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkta maruz kalmaktadır. Yanı sıra terör saldırıları, salgın hastalıklar, endüstriyel kazalar, kitlesel olaylarda oluşan yaralanmalarda hızlı ve etkin bir müdahale ile ölüm ve sakatlıkların önlenmesi bizim öncelikli hedefimizdir. Bu hizmet vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat 112 nolu telefon numarasını araması ile devreye girer ve en yakın komuta merkezinden tam donanımlı ambulansımız ve ekiplerimizle sahada ilk müdahalesi yapılarak en donanımlı bir hastaneye en kısa zamanda ulaştırılır. Bu yönüyle acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla 112 Acil sağlık hizmetlerimiz ülke genelinde tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmış, son 13 yılda 112 istasyon sayımız 481'den 2 bin 310'a çıkarılmıştır. Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle gelen acil çağrıların kentlerimizde ilk 10 dakikada kırsal bölgede ise ilk 30 dakikada vakaya ulaşma süresi yüzde 94 oranında hedef olarak tutturulmuştur" diye konuştu.

GEDİK: "ÜLKEMİZİ ORTADOĞU, ASYA VE BALKANLARDA ACİL SAĞLIK HİZMETİ SUNAN MERKEZ HALİNE GETİRECEĞİZ"

112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılan ambulans sayılarının son 13 yılda 617'den 5 bin 73'e çıkarıldığının altını çizen Gedik, "Son yıllarda her şart ve coğrafyada hastalarımıza ulaşabilmek amacıyla kar üstünde dahi gidebilen paletli ambulanslarımız, adalardan ve sahil bölgelerimizden hasta naklini sağlamak için deniz ambulanslarımız, acil sağlık hizmetlerini dünyada örnek gösterilen bir düzeye taşıyan bu konuda dünyada ilk 5'e sokan hava ambulans hizmetlerimiz ile artık uzak mesafeler kısalmış, organ nakli ve hızlı müdahale ile can kayıplarımız ve sakatlıklarımız önlenmiştir. 112 sağlık hizmetlerimiz 2014 yılında 4 milyon 27 bin hasta taşımış, 2015 yılında bu sayı 4 milyon 389'a ulaşmıştır. 10 binlerce hasta uçak ve helikopterlerimizle nakledilmiştir. Önümüzdeki dönemde inşallah gece uçan helikopterler, tüm sahil kentlerimiz kapsayacak deniz ambulanslarımız, profesyonel ekipman ve eğitimle donatılmış ulusal medikal kurtarma ekiplerimiz ve son teknoloji ile donatacağımız acil çağrı ve operasyon yönetim sistemimiz ile ülkemizi Ortadoğu, Asya ve Balkanlarda acil sağlık hizmetini sunacağımız bir merkez haline getireceğiz" şeklinde konuştu.

Ambulans sayılarının son 13 yılda 10 kat arttığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Ambulansların hastaların olduğu yere veya çağrının yapıldığı yere ulaşmaları 9.7 dakika, şehir merkezlerinde neredeyse 10 dakikada ambulanslar hastanın olduğu yere ulaşıyorlar. Özellikle geçiş üstünlüğü olan araçlar başta ambulans olmak üzere zaman zaman trafikte ambulanslar sirenlerini çalıyor olmalarına rağmen bazen sanki sol şerit babalarının malı gibi sürücüler yolu terk etmek istemiyorlar. Ben Samsun'da olabildiğince bu konuyu işlemeye çalışıyorum. Gerek batılı ülkelerde gerekse ABD'nin bazı eyaletlerinde ambulanslar fermuar yöntemi dediğimiz bir yöntemle yolu kat ediyorlar. Yani 3 şeritli olan yolda 2 ve 3. şeridin arasına giriyor. Sol şeritteki biraz daha yola yanaşıyor. Sağ şeritteki araç biraz daha sağa yanaşarak ambulanslar ortadan gidiyor ve daha hızlı yol alıyor. 2 şeritli yollarda ise 1 ve 2'inci şeridin arasına giriyor ve yol alıyorlar. Bunu Samsun'da pilot bölge olarak yapabilir miyiz diye şoförler odasının toplantısında dile getirdik. İnşallah yapabilirsek bunu Samsun'da pilot olarak uygulamaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

VALİ ŞAHİN: "112'İ 100 KİŞİDEN 82'Sİ GEREKSİZ YERE ARIYOR"

Acil çağrılara yapılan gereksiz aramaların olduğunu belirten Vali Şahin şöyle konuştu: "Acil çağrı hizmetleriyle ilgili 112'i arayan insanların 100 kişiden 82'si gereksiz yere arıyorlar. Gereksiz arayanları uyarmak gerekiyor. Yoksa 100 defa aranan telefonların sadece 18'i gerekli telefon, geri kalan 82'si gereksiz bir şekilde aramış oluyor. Bu hem suç hem de o hizmeti veren insanlarda ciddi bir moral çöküntüye neden oluyor. Çünkü orada yardım etmek için bulunan arkadaşlar zaman zaman gerçekten ihtiyacı olan insanlara da şüphe ile yaklaşıyorlar. Onun için bu anlamda hem bizim, hem de çevremizdeki insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor."

Konuşmaların ardından protokol tarafından 11 kentte hizmet verecek ambulansların anahtarları şoförlerine teslim edildi ve 80 adet ambulans sirenler eşliğinde yola çıktı. Dağıtımı yapılan ambulanslar 7'şer tanesi Samsun, Artvin, Rize ve Trabzon'a, 9'ar tanesi Kastamonu ve Zonguldak'a, 8'er tanesi Ordu ve Sinop'a, 4'er tanesi Bartın ve Karabük'e 10 tanesi de Giresun'a gönderildi. - SAMSUN

836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı
836 Ambulansın Üçüncü Dağıtımı Samsun'da Yapıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title