81. İzmir Enternasyonal Fuarı Açıldı - Haberler
Haberi Paylaş

81. İzmir Enternasyonal Fuarı Açıldı

AA - Haberler | Yerel
81. İzmir Enternasyonal Fuarı Açıldı

İzmir Enternasyonal Fuarı, 81."Yaşamın Her Alanında Tasarım" temasıyla açtı.

İzmir Enternasyonal Fuarı, 81. yılında kapılarını

"Yaşamın Her Alanında Tasarım" temasıyla açtı.

Bu yıl 81. kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, CHP Genel Başkan Yardımcıları Perihan Sarı ve Adnan Keskin, İzmir milletvekilleri İlknur Denizli, Ali Aşlık, Erdal Kalkan, Rifat Sait, Aydın Şengül, Nesrin Ulema, Hamza Dağ, Hülya Güven, Alaattin Yüksel, Rahmi Aşkın Türeli, Aytun Çıray, Mustafa Moroğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Ekvador'un Ankara Büyükelçisi Agusto Alevandro Saa Corriere, üst düzey bürokratlar ve iş dünyasının temsilcilerinin katılımıyla açıldı.

İEF'nin açılışında, Küba Müzik Grubu "Gula" ile Müslüman, Yahudi ve Hristiyan dinine mensup Türk vatandaşlarından oluşan yapısıyla 2012 Nobel Barış Ödülü'ne aday olan "Antakya Medeniyetler Korosu" mini birer konser verdi.

Fuarın açılışı, yapılan protokol konuşmaların ardından Türk ve yabancı heyetlerin yer aldığı toplu fotoğraf çekimi ve kurdele kesimiyle gerçekleştirildi.

"Yaşamın Her Alanında Tasarım" teması ele alınacak fuarda, bu tema kapsamında ünlü modacılar Özgür Masur ve Simay Bülbül tarafından 81. İzmir Enternasyonal Fuarı'na özel tişört tasarlanırken, fuarda satışı gerçekleşecek tişörtlerin geliri de "ENGELSİZMİR 2013-Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi" yararına aktarılacak.

-67 ülke ürünlerini tanıtacak-

"Partner Ülke" olarak Latin Amerika ülkelerinin, "Onur Konuğu İl" olarak ise Hatay'ın yer aldığı fuara, toplam 67 ülke, yurt içinden 37 il ürünleri ile katıldı.

"Onur Konuğu İl" konumundaki Hatay, 81. İEF'te kendisi için ayrılmış özel bölümde, kentin tarihi geçmişini, yöresel kültürü, etnik yapısı, yemekleri, el sanatları, sanayisi, ticareti, örf ve adetleri, mutfağı gibi zenginliklerini her yönüyle dünyaya tanıtma ve sergileme olanağını bulacak.

-Anadolu Ajansı basın sponsorluğunu üstlendi-

Tansaş'ın ana sponsorluğunu üstlendiği 81. İEF'ye Anadolu Ajansı (AA) da basın sponsoru olarak destek sağladı.

Fuar etkinliklerini haberler iyle dünyaya duyuracak olan Anadolu Ajansı, 2 Nolu Hol'deki standında AA muhabir ve foto muhabirlerinin ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül alan fotoğraflarından oluşan sergi ile fuarı renklendirecek.

Anadolu Ajansı standında ayrıca ziyaretçilere ajans haber ciliği, AA'nın 100. yıl vizyonu ile AA Finans Haberler i Terminali, Şirket Haberler i Bülteni ve AA Haber Akademisi hakkında bilgi verilecek.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde düzenlenen ve 9 Eylül'e kadar açık kalacak fuara giriş ücretleri tam 2, öğrenci ise 1 lira olarak belirlendi.

Girişlerde ödemenin "Kentkart" sitemiyle yapılacağı fuarda, 10 gün süreyle konserler, sinema, söyleşiler, sergiler, tiyatro, yarışmalar, dans çocuk ve gençlere yönelik birçok etkinlik de yer alacak.

Muhabir: Efsun Yılmaz/ Ufuk Kırabalı

Yayıncı: Murat Kaban - İZMİR

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title