8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni

8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneğince Bu Yıl 'Aynı Dili Konuşuyoruz' Sloganıyla Sekizincisi Düzenlenen 'Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Ödül Töreni Yapıldı

05.06.2010 20:22 | Son Güncelleme: 05.06.2010 20:22
8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneğince bu yıl 'Aynı Dili Konuşuyoruz' sloganıyla sekizincisi düzenlenen 'Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın ödül töreni yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve ilk kez Türkçe Olimpiyatları için açılışı yapılan Ankara Arena'da gerçekleştirilen törene, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende, çeşitli ülkelerden olimpiyatlara katılan çocuklar şarkı ve şiir okudular. Öğrenciler, halk oyunları ve çeşitli gösterilerle de hünerlerini sergilediler.

İstiklal Marşı ve ışık gösterisi ile başlayan ödül töreninin açılışı davul gösterisi ile yapıldı. Gösteride, olimpiyatlara katılan ülkelerden birer öğrenci üzerinde kendi ülkelerinin bayrakları olan davulları çaldılar.

Törenin açılış konuşmasını yapan 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam, olimpiyatlara dünyanın 120 ülkesinden 750 öğrencinin katıldığını belirterek, olimpiyat hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de bulunan öğrencilerin ülkelerinden seçilerek geldiğini anlatan Sağlam, bu organizasyona destek veren kurumlara teşekkür etti.

Sağlam, öğrencilerin 9 Haziranda İstanbul'daki gösterilerinin ardından Türkiye'den ayrılacaklarını söyledi.

- 'TBMM, TÜRKÇE'Yİ TEŞVİK ÖDÜLÜ VERMEKTEN ONUR DUYAR'-

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, törende yaptığı konuşmada, yazma ve dil bilgisi dalında altın madalya kazanan öğrencilere, 'TBMM Özel Ödülü'nü verdi.

Şahin, böyle bir güzel günde, anlamlı bir etkinlikte bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Törenin yapıldığı Arena Spor Kompleksi'nin yeni yapıldığını belirten Şahin, Türkiye'de ağustos- eylül ayında Dünya Basketbol Şampiyonası finallerinin yapılacağını ifade etti. Türkiye'nin gruptaki ilk maçlarının bu salonda yapılacağını belirten Şahin, 'Bu salon dünya basketbol devlerinin konuk edileceği bir salondur. Ancak onlardan önce burada dev yürekli dünya çocuklarını misafir ediyoruz' dedi.

Şahin, olimpiyat kapsamında Türkiye'ye gelen öğrencilere, 'Dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye gelen memleketleri, renkleri, dilleri, dinleri, kültürleri farklı ama bizim kadar bizden bu gençlerimize Türkiye'ye Ankara'ya hoş geldiniz' diye seslendi.

Bu gençlerin dünyanın dört bir yanında açan sevgi çiçekleri olduğunu ifade eden Şahin, şunları söyledi:

'Ancak yıllar önce bin bir gayretle bu çiçeklerin tohumlarını atanlara, teşvik edenlere, yol gösterenlere selam olsun. İşte medeniyetler ittifakı bu olsa gerek. Farklılıklarımızla birlikte bir arada yaşama anlayışı bu olsa gerek. Savaşlardan, terörden, kargaşadan bunalmış dünyamızın aydınlığa çıkması ve huzura, barışa ulaşmasıyla ilgili bu tablodan alınacak dersler olduğunu düşünüyorum. Bu gençler bizim türkülerimizi, şarkılarımızı, şiirlerimizi okudular. İnanıyorum ki, bu gençlerimiz kendi ülkelerinde Türkiye'nin elçileri olacaklar. Büyüyecekler ülkelerinde önemli görevlere gelecekler ve diplomasinin yapamadığı birçok sorunu çok kolay yoldan çözmeyi başaracaklar. Dünyaya huzurun ve barışın gelmesine öncülük edecekler. Türkçe'nin gelişmesine katkı yapan herkese TBMM sahip çıkmıştır, destek vermiştir. TBMM, Türkçe Olimpiyatları'nda da dereceye girenlere Türkçe'yi Teşvik Ödülü vermekten onur duyar, kıvanç duyar.'

Konuşmasının ardından Şahin, öğrencilere ödüllerini verdi. Ardından Balkan türküleri eşliğinde halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi. Moldova, Türkmenistan, Kazakistan ve Senegal'den 40 kişilik öğrenci grubunun sergilediği Balkan gösterileri büyük ilgi çekti.

- ZAPATERO'YA 'ATATÜRK BARIŞ ÖDÜLÜ'

Törende 'İsmail Gaspıralı Ödülü' Türk Ocakları Başkanı Nuri Gürgür'e verildi. Gürgür, bu ödülü almaktan gurur duyduğunu ifade etti. Gürgür'ün ödülünü takdim eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gökçek, törenin gerçekleştiği salonun Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığı ve böylesine güzel bir organizasyonla açıldığı için mutlu olduğunu söyledi.

'Atatürk Barış Ödülü' ise İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya layık bulundu.

Zapatero'nun ödülünü İspanya Büyükelçiliği Müsteşarı alırken, ödülü Dışişleri Bakanı Davutoğlu takdim etti.

Davutoğlu, ödülü çok anlamlı bulduğunu belirterek, Zapatero'nun bu ödülü yaptığı çabalarla büyük ölçüde hak ettiğini söyledi.

Bakan Davutoğlu, 'Bütün dünyada medeniyetler çatışması tezinin yaygınlaştığı, Avrupa'da bu çatışma tezine uygun olarak ırkçı fikirlerin yaygınlaştığı bir dönemde Sayın Zapatero sesini yükseltmiştir ve bu tezlere karşı Avrupa'da insanlığın sesi olmuştur' diye konuştu.

Kazak öğrencilerin oynadığı kolbastı oyunu ise ödül töreninin en çok alkış olan gösterilerinden oldu.

Törenin sonunda olimpiyatlara katılan bütün öğrenciler sahneye çıktı, gençlere, bakanlar da eşlik etti.

(HİL-MÜ-SA) - ANKARA

Kaynak: AA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
title